GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
GİRESUN’DA HES ISRARI SÜRÜYOR

GİRESUN’DA HES ISRARI SÜRÜYOR

Tarih 08 Eylül 2020, 18:57 Editör Dursun ONUR

TIME KAYNAK HABER- Yağmurun sel felaketine dönüştüğü Giresun’da HES ısrarı sürüyor.


Giresun'da yaşanan sel felaketinde Hidroelektrik santralların (HES) kuşatması hız kesmeden devam ediyor.

Giresun'da 11 kişinin hayatını kaybettiği 4 kişinin hâlâ arandığı sel felaketinden ders alınmadı. Felaketin habercisi Hidroelektrik Santralların (HES) ablukası altında olan Giresun'da projeler son sürat sürüyor.

Espiye'de Karadona Deresi üzerinde yapılmak istenen Çileklitepe Barajı ve Avluca HES projesi için inceleme değerlendirme süreci başlatıldı. 4 etaptan oluşan projede 5 adet HES yapılması planlanıyor.

4 EYLÜL’DE İDK SÜRECİ BAŞLATILDI

BirGün’den Gökay Başcan'ın haberine göre, son olarak Espiye’de Karadona Deresi üzerinde İdil İki Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılmak istenen Çileklitepe Barajı ve Avluca HES Projesi için inceleme değerlendirme komisyonu (İDK) süreci başlatıldı.

Şirket, Çileklitepe Barajı ve Avluca HES Projesi için 2007 yılında ÇED olumlu kararı aldı ancak faaliyete geçirmedi. Şirketin 2018 yılında kurulu gücünü artırmak istemesi üzerine, Devlet Su İşleri projenin revize fizibilete raporlarını onaylandı. DSİ’nin onayını alan şirket, yeni ÇED süreci başlattı. ÇED süreci kapsamında ise 4 Eylül’de İDK süreci başlatıldı.

İŞLETME SÜRESİ 50 YIL

ÇED dosyasında, maliyeti, 213 milyon 878 bin 900 TL olarak belirlenen projenin işletme süresi 50 yıl olarak belirtildi. 3 yılda tamamlanması planlanan projede yılda 110,405 kilowatt (GWh) enerji üretileceği ifade edildi. İstihdam yaratacağı iddia edilen projede 10 kişinin çalıştırılması planlanıyor.

4 kademeden oluşan projede 5 adet HES yapılması planlanıyor. Proje kapsamında 17.5 kilometre uzunluğunda enerji nakil hattı inşa edilecek.

Projenin yapılacağı alan, Ordu - Trabzon - Rize - Giresun - Gümüşhane - Artvin Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre ‘Orman Alanı’ vasıflarında yer alıyor. Ayrıca ÇED dosyasındaki bilgilere göre proje için ‘asgari’ düzeyde kamulaştırma yapılacak.

Projenin yapılacağı alanının 700 metre uzaklığın da Ericek Köyü, 800 metre mesafede ise Bayrambey köyü bulunuyor. Ancak şirket ÇED dosyasında bu köylerin ‘olumsuz’ etkilenmeyeceğini iddia ediyor.

GİRESUN’DA ÇED HEP OLUMLU!

Giresun’da Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin verdiği bilgiye göre 56 HES mevcut. Kentte son beş yılda dokuz HES projesi için ÇED olumlu kararı, üç proje için ÇED gerekli değildir kararı verilirken tek bir proje için ÇED olumsuz kararı verilmediği ortaya çıkmıştı.

Bu haber 867 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık & Yaşam

BARO, GÜNEŞ BEBEK İÇİN SEFERBER OLDU

BARO, GÜNEŞ BEBEK İÇİN SEFERBER OLDU TIME GÜNCEL HABER- Giresun Barosu'ndan alkışlanacak hareket.

GİRESUN’DA YENİ KORONAVİRÜS KARARLARI

GİRESUN’DA YENİ KORONAVİRÜS KARARLARI TIME SICAK HABER- Giresun Valiliği, koronavirüs salgınının tavan yapması nedeniyle bir takım yeni kararlar aldı.
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi