GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ali Baba

AKP'Lİ SENDİKADAN ‘DÖNER’ İSYANI

AKP'Lİ SENDİKADAN ‘DÖNER’ İSYANI

Tarih 15 Ocak 2018, 22:46 Editör Dursun ONUR

TIME SAĞLIK HABER- AKP'ye yakınlığıyla bilinen Giresun Sağlık -Sen'den döner sermaye protestosu.
Hükümet yanlısı Giresun Sağlık- Sen de sonunda 'yeter artık' dercesine AKP'ye kazan kaldırdı: Adil olun.


AKP'ye yakınlığıyla bilinen Memur -Sen'e bağlı Sağlık Sen Giresun Şubesi tarafından, döner sermaye yönetmeliği basın açıklamasıyla protesto edildi.

Giresun Üniversitesi Prof. Dr. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde gerçekleştirilen eylemde basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Kerim Süral, döner sermaye kurum içinde dağıtımında ek ödeme yönetmenliğinden kaynaklanan pek çok adaletsizliklerin ortaya çıktığını söyledi.

SAĞLIK ÇALIŞANINA SABİT ÖDEME

Sağlık Bakanlığı'nın ek ödeme yönetmeliğinde gerekli düzenlemenin yapılmasını istediklerini kaydeden Şube Başkanı Süral, adaletsizliğe vurgu yaptı.

Süral, ‘Hastaneler döner sermayelerini, 13 yıldır neredeyse hiç değişmeyen fiyatlandırmaya göre dağıtmakta. Diğer taraftan döner sermaye kazancının üzerine aşırı yük binmektedir. Bunlardan diğer kurumlarda personele genel bütçeden tek bordro ile ek ödeme verilirken, sağlık çalışanına sabit ödeme altında verilen ek ödeme maaş hükmünde olmasına rağmen döner sermayeye aşırı yük getirdiği gerçeği göz ardı edilmemelidir’ dedi.

DÖNER SERMAYE YAMALI BOHÇAYA DÖNDÜ

‘Yamalı bohçaya dönen döner sermaye sistemindeki bazı çarpıklıkları da dile getirmek zorundayız. Sağlık Bakanlığında az çalışan çok gelir, çok çalışan az gelir alabilmektedir’ diyen  Başkan Süral, ‘Bir Beyin Cerrahi Uzman Tabip 90 bine yakın performans puanı yaparken 7000 ila 8000 TL arasında performansa dayalı ek ödeme alırken aynı bölümde Profesör, Doçent gibi akademisyenler az hasta muayene ve işlem yapmasına rağmen 11.000-12,000 TL daha çok gelir elde edebilmektedir. Bu ise döner sermayede adaletsizliğin en belirgin örneklerinden bir tanesidir. Sağlık hizmetleri bir ekip işidir.  Bu ekibin içinde profesörden hizmetlisine kadar herkes bir bütündür’ ifadelerini kullandı.

BU DAĞILIM ADİL DEĞİL

Süral sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Yalnızca bununla da sınırlı değil, hemşire, hekim, laborant, teknisyen, eğitim görevlisi kısacası sağlık çalışanlarının dağıtılan döner sermayeden elde edilen gelirlerine baktığımızda aralarında küçümsenemeyecek derecede farklılıklar, hatta uçurumlar vardır. Hele hele tavandan performansa dayalı ek ödeme yapan kurumlarda aynı işi yapan tıbbi sekreterle memur arasında önemli derecede fark vardır. Bu da adalet ilkesine aykırı bir durum teşkil etmektedir. Yukarıda birçok örnekleriyle zikrettiğimiz durum ek ödeme yönetmeliğinin çok ama çok adaletsiz olduğunu gözler önüne sermektedir.’

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 3725 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

EFSANE MÜDÜR GERİ (Mİ?) DÖNÜYOR

EFSANE MÜDÜR GERİ (Mİ?) DÖNÜYOR TIME ÖZEL HABER- Giresun İl Sağlık eski Müdürü Op.Dr. Ahmet Bal, geri dönüyor gibi. Tabi büyük bir sürpriz olmazsa....

MÜDÜR ARSLANTÜRK GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ

MÜDÜR ARSLANTÜRK GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ TIME SON DAKİKA ÖZEL FLAŞ HABER- Özel haber ve yorumların tek adresi gazetemiz ne demişse o. Her zaman olduğu gibi ...
HAİNİN ADI YOK VE GAZETECİ MİLLETİ21 Aralık 2015

Sayaç


HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi