GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

GİRESUN'UN CEMAL ABİSİ VE FINDIK GERÇEĞİ- 2021

Dursun ONUR

01 Kasım 2015, 22:21

Dursun ONUR


Evet.

Yiğidin hakkı yiğide.

Örneğince.

Eğri otursak da doğru konuşalım.

Elbette.

Bi hakkı teslim adına.

Anlatalım.

Şöyle ki...

Fındık üzerinde doktora yazacak kadar bilgi ve tecrübeye sahip olduğu bilinen ve her zaman fındık üreticisinin yanında yer alarak takdir toplayan AK Parti Giresun Milletvekili ve TBMM Fındık Çalışma Grubu Başkanı Cemal Öztürk'ün çabaları 2021 yılı fındık alım fiyatlarına da yansıdı.

Bu zaman kadar fındıktan hem üreticinin hem de Türkiye'nin kazançlı çıkması için her platformda sesini yükselten Öztürk'ün üreticinin zarar etmesine, emeğini ve alın terini yok pahasına satmasına engel olmak uğruna verdiği mücadele akıllara geldi.

Haliyle, Karadeniz Bölgesi'nde 500 bin üreticiyi ve ülkemizde 8 milyona yakın insanı doğrudan etkileyen millî ve yerli bir ürün olan altın değerindeki fındığa sahip çıkarak üreticinin mağduriyet yaşamamasında ilk akla gelen isimlerden biri olan Öztürk'ün gayretleri yakın geçmişi de gündeme getirdi.

Dün gibiydi.

Ama...

Anımsatalım.

Bilindiği üzere tarihler 2017'yi gösterdiğinde, üretici ilk defa fındığının fiyatını, alıcısını ve tahmini rekoltesini bilmeden ürününü toplamaya başlamıştı. Fındığın tarihinde yaşanmamış şeyler oluyordu. Rekolte açıklanmadan, bir önceki yılın fiyatıyla, yani 10,5 liradan Toprak Mahsulleri Ofisi'nin alım yapacağı açıklanmıştı.

Kamuoyu baskısıyla TMO'ya bir fiyat verdirilmişti. Ama herkesin aklında, bu fiyatın üzerine kim çıkacaktı sorusu yatıyordu. Üretici ise bu fiyatların üzerine çıkılmayacağını, aksine ineceğini düşünüyordu. Her yıl fındık rekolte senaryolarına bağlı fiyat baskısı altında olan üreticilerin, ihracatçı şirketlerin tekeline girerek mağduriyetleri artıyordu. Fiskobirlik ise artık hiçbir iş yapmayan, müflis bir kuruluş haline gelmişti. Gelinen noktada, Türkiye fiyat belirleme noktasında iyiden iyiye avantajını kaybediyordu.

Devam edelim…

Tarihler 2018 yılını gösterdiğinde ise, üreticiler fındığı eski yıllara göre daha erken toplamaya başlamıştı. Temmuz 15'de başlayıp, Ağustos sonunda fındık hasadı bitirirdi. Ama fındık üreticisinin desteklenip desteklenmeyeceği, desteklenecekse fındık fiyatının ne olacağı henüz netleşmemişti.

Ekim ayının sonlarına doğru, Giresun kalite yağlı fındığın kilosunun TMO tarafından 14.50 liradan alınacağı açıklandı. Oyun bitti derken, top yeniden sahaya dönmüştü. Üretici ise 'Kasım ayında fındık fiyatı mı açıklanır? Temmuz ayında neden açıklamadınız?' diye sitem ediyordu. Kasım ayında üreticinin elinde TMO'ya verilecek fındığın kalmadığını, aksine fındığın stoklandığını ve açıklanan fiyatın tüccar ve zengine yarayacağını iddia ediyorlardı. Bu sıralarda fındık için muhalefet tarafından mecliste bir araştırma önergesi verildi. Bu önerge işleri daha da karmaşık hale getirdi. Ardından fındığın kilosu 12 liraya kadar düştü. Fındıkta işler iyiden iyiye sarpa sarmıştı artık.

Ve aynı yıl.

23 Ekim 2018.

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, fındık üretilen illerin AK Partili milletvekillerinden oluşan Fındık Çalışma Grubu'nu kurduklarını deklare etti.

Milletvekili Öztürk, geçmişte Fiskobirlik Genel Müdürlüğü yapmış, çocukluğu fındık bahçelerinde geçmiş ve fındık parasıyla okumuş bir isimdi. Fındığın hem teorik/akademik, hem de pratik tarafında bulunmuştu. Fındık onun uzmanlık alanına giriyordu.

TBMM AK Parti Grubu'nda artık fındık konusunu işin ehline, yani Giresun Milletvekili Cemal Öztürk'e teslim etmişti. Öztürk’ün mecliste yaptığı bu konuşmanın, fındık için bir milat olacağının kimse farkında değildi o günlerde. Başkanlığını Milletvekili Öztürk'ün yürüttüğü Fındık Çalışma Grubu, açıklamanın ardından hızla çalışmalarına başladı. Üreticilerin talep ve beklentilerini, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile hükümete iletti.

Bitmedi.

Sene 2019.

Fındık Çalışma Grubu’nun çalışmaları meyvelerini vermiş, fındık fiyatları hasat öncesi açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılı için Giresun kaliteli fındığın taban fiyatını 17, levant kalite fındığın kilogramını ise 16 lira 50 kuruş olarak açıklamıştı.

TMO tarafından uygulanan müdahale alımı fiyatı üreticiyi memnun etmiş, zamanında ve yerinde müdahale ise piyasayı olumlu yönde etkilemişti. Etkin bir fındık piyasasının oluşturulmasına TMO katkı sağlamıştı. Bu dönemde piyasada, fındık fiyatlarının ofis fiyatlarının üzerine çıktığı görülmüştü. Bu durum uygulanan sistemin doğru olduğunu göstermişti.

Sonuç…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Giresun kaliteli fındığın taban fiyatını 22 lira 50 kuruş, levant kalite fındığın kilogramını ise 22 lira olarak açıklamıştı. AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk'ün, Fındık Çalışma Grubu aracılığıyla attığı adımlar artık meyvelerini vermeye başlamıştı. Son yıllarda izlenen akıllı fındık politikaları sayesinde üretici de devlet de bu işten karlı çıkıyordu.

Yıl 2021.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2021 yılı fındık alım fiyatlarını açıkladı.

50 randıman Giresun kalite kabuklu fındık 27 lira, 50 randıman levant kalite kabuklu fındık 26,5 lira.

Buna mazot, gübre desteği, tarım sigortası, iyi tarım desteği ve alan bazlı destekleri de ekleyin.

Etti mi 30 lira.

Etti.

Tabiatıyla, kim ne derse desin iyi para.

Beklenti karşılandı mı?

Karşılandı.

Üretici memnun mu?

Memnun.

Ötesi laf-ı güzaf.

Özetle…

Dememiz o ki…

İşte Giresun’un Cemal’i…

İşte üretici dostu.

Gerisi mi?

Dediniz.

Angarya…

Hepsi bu.

Nokta.

Bu haber 6169 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN'UN CEMAL ABİSİ VE FINDIK GERÇEĞİ- 202101 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi