GİRESUN DAHİL BARO’LAR TEK SES: DURDURUN


Açıklama: TIME GÜNCEL HABER- Aralarında Giresun’un da yer aldığı Türkiye Barolar Birliği nezdinde 80 il Barosu, iktidarın Avukatlık Kanunu'nda yapmak istediği çalışmanın geri çekilmesini stedi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 19 Mayıs 2020
Geçerli Tarih: 28 Ekim 2020, 09:20
Site: GİRESUN TİME
URL: http://www.giresuntime.com/haber_detay.asp?haberID=8325Aralarında Giresun’un da yer aldığı Türkiye Barolar Birliği nezdinde 80 il Barosu, iktidarın Avukatlık Kanunu'nda yapmak istediği çalışmanın geri çekilmesini istedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kamuoyunda tartışma yaratan sözlerine karşı açıklama yapan Baroların yapısının değiştirilmesi taslağına tepkiler devam ediyor.

GİRİŞİMLER DURDURULARAK, GERİ ÇEKİLSİN

Türkiye Barolar Birliği ve 80 il barosu, iktidarın Avukatlık Kanunu'nda yapmak istediği çalışmanın geri çekilmesini istedi. Yaptıkları ortak açıklamada, ‘Girişimleri doğru bulmuyor; bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini talep ediyoruz’ denildi.

GERÇEK GÜNDEME DÖNÜLSÜN

Giresun Barosu Başkanlığı’nın da imza attığı ortak açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

'Ülkemiz aylardır Coronavirüsü salgınıyla, ekonomik ve toplumsal ve siyasi sorunlarla mücadele etmektedir. Özelde ise avukat meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlar tahammül edilmez boyutlara ulaşmıştır. Ülkemizin ve mesleğimizin önceliği bu sorunların çözümüne çaba sarf etmektir. Bu nedenle Avukatlık Kanunu’nda Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmuyor; bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, Ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz.

ASIL MUHATAP BAROLAR VE TBB

İleride, avukatlarımızın ve barolarımızın ihtiyacı ve beklentisini karşılayacak, Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl muhatap, Barolar ve TBB olmalıdır.

Türkiye Barolar Birliği nezdinde, 80 baronun, uzmanlar ve akademisyenlerin katılımıyla bir komisyon oluşturulmalı, bu komisyonca hazırlanacak tasarı, kamuoyu ve ilgililerle paylaşılmalıdır. Doğru, adil ve hukuki olan hareket tarzı bu olmalıdır. Kamuoyuna duyururuz. Saygılarımızla.’