KARAN, FINDIKTA ACI GERÇEĞİ HAYKIRDI!


Açıklama: TIME EKONOMİ HABER- Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, kitabın ortasından konuşarak acı gerçeği dile getirdi.
Kategori: Ekonomi
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2020
Geçerli Tarih: 27 Eylül 2020, 21:39
Site: GİRESUN TİME
URL: http://www.giresuntime.com/haber_detay.asp?haberID=8211Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, acı gerçeği haykırdı.

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta sadece fiyat, verim ve kaliteyi konuşmakla artık bir yere gelinemeyeceğini ve asıl sorunların sümen altı edile edile kangren haline geldiğini söyledi.

ÖRNEK BAHÇELERİN ÜRETİME KATKISI YOK

Başkan Karan yaptığı açıklamada, fındıkta verimin artırılabilmesi ve istikrarlı bir üretim için masa başı ve göstermelik projelerle bir yere varılamayacağını vurguladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın fındıkla ilgili acilen bir eylem planı hazırlayarak uygulamaya koyulması gerektiğini belirten Karan, şu anda kamu kurum ve özel kuruluşlar tarafından fındıkta uygulanan iyi tarım, örnek bahçe gibi projelerin üretime katkı sunmadığını savundu.

ŞEHİRDEN KÖYE GÖÇÜ TEŞVİK ETMELİYİZ

Karan,‘Üretici kendi bahçesini bakmayıp, işlemedikten sonra bu projeler süreleriyle sınırlı kalır ve harcanan paralarda boşa gider. Aslında fındıkta en büyük sorun üretici kuşağının yaşlanmış olması. Şu anda ciddi anlamda fındık üretimi yapan çiftçi modeli kalmadık denilecek kadar az. Fındık üretiminde çiftçi yok, üretici var. Üretici demek yılda birkaç defa zorunlu olarak bahçesine gübre, ilaç atmak, ot temizliği yapmak ve hasattan hasada giren kişi demek. Bu yapı ve üretici modeliyle fındıkta verim ve kaliteyi artıramayız. Verim ve kalitenin gerçek anlamda artırılmasını istiyorsak, şehirden köye göçü teşvik etmeliyiz’ dedi.