GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
ÖĞRETMENLER ŞİDDETE KARŞI AYAKLANDI!

ÖĞRETMENLER ŞİDDETE KARŞI AYAKLANDI!

Tarih 10 Mayıs 2024, 19:30 Editör Dursun ONUR

GİRESUN TIME EĞİTİM HABER- Giresun’da öğretmenler son dönemde artan şiddet olaylarına karşı tepkilerini dile getirmek için bugün iş bırakarak eylem yaptı.


Ülke genelinde olduğu gibi Giresun'da da öğretmenler son dönemde artan şiddet olaylarına karşı tepkilerini dile getirmek için bugün iş bırakarak eylem yaptı.

İstanbul'da bir okul müdürünün öldürülmesinin ardından iş bırakan eğitimciler, meydanlarda tepkilerini dile getirdiler.

Giresun'da Eğitim-Sen üyeleri, Debboy mevkiinden başladıkları yürüyüşle tepkilerini ve taleplerini dile getirip Cumhuriyet Meydanı'nda toplandılar.

Eğitim Sen Giresun Şube Başkanı Yıldıray Bıçak, yaptığı açıklamada, okullarda biran önce gerekli önlemlerin alınarak şiddet yasasının çıkarılmasını istedi.

Eğitimcilerin can korkusuyla çalıştığını ifade eden Bıçak, 'Emeğimizin değersizleştirildiği, mesleğimizin itibarsızlaştırdığı koşullarda, savaşlarda bile hedef alınmayan eğitim emekçileri okullarda şiddetin hedefi olmaya devam etmektedir' dedi.

Bıçak,'Bu ülkede okulda öğretmen öldürüldü. Söz bitti! Şiddetin, cinayetin tek bir faili olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Cinayetin arkasındaki zihniyet, bizleri ötekileştiren, her fırsatta tehdit ederek hedef haline getiren, mesleğimizin itibarını ayaklar altına alanlardır. Bizleri bugün okullarımızda açık hedef haline getirenler;  liyakatsiz şekilde atandıkları koltukları bir hükümdarlık alanı gibi kullananlar, her fırsatta bizleri aşağılamaya çalışan mülki amirlerdir. Öğretmenliğin aynı zamanda bir uzmanlık mesleği olduğunu görmezden gelenlerdir. Okullarda şiddeti körükleyenler; eğitime dair eleştiri ve önerilerimize yıllardır kulak tıkamakta ısrar edenlerdir' şeklinde konuştu.

EĞİTİMDE ŞİDDET YASASI ÇIKARILMALIDIR

'Okullarda yaşanan şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için bir an önce eğitimde şiddet yasası çıkarılmalıdır' diyen Bıçak,'Eğitim kurumlarının tümünde, şiddetle mücadele etmek için alınması gereken somut önlemleri, ne yapılacağını ve nasıl önleneceğini gösteren bir eylem planı hazırlanmalıdır. Failler toplumun vicdanını rahatlatacak ve yeni olaylar açısından caydırıcı olacak şekilde cezalandırılmalıdır. Özel ya da devlet okulu fark etmeksizin, derhal tüm okulların güvenliği sağlanmalıdır' diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bu haber 759 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim

GRܒDE ADRESE TESLİM KADRO

GRܒDE ADRESE TESLİM KADRO GİRESUN TIME KAYNAK HABER- Giresun Üniversitesi (GRÜ) Rektörlüğü tarafından açılan öğretim üyesi iş ilanı tartışma ...

O PROJEYE KADINLARDAN BÜYÜK İLGİ

O PROJEYE KADINLARDAN BÜYÜK İLGİ GİRESUN TIME EĞİTİM HABER- Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun talimatı ile kadınlara yönelik olarak d...
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi