GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
ÜRETİCİNİN EMEĞİ VE ALIN TERİ ÇALINDI

ÜRETİCİNİN EMEĞİ VE ALIN TERİ ÇALINDI

Tarih 08 Ağustos 2023, 22:21 Editör Dursun ONUR

GİRESUN TIME GÜNCEL HABER- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun İl Başkanı Gültekin Uzunalioğlu, açıklanan fındık fiyatına sert tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun İl Başkanı Gültekin Uzunalioğlu, açıklanan fındık fiyatına sert tepki gösterdi.

'Enflasyonun üreticiyi ezdiği, işçilik, gübre ve maliyet fiyatlarının 3'e katlandığı bir dönemde fındık fiyatının 84 lira olarak açıklanması fındık üreticisi ile dalga geçmektir, fındık üreticisini yok saymaktır' diyen Uzunalioğlu, geçmiş yıllardaki fındık fiyatlarına bakıldığında bu yıl açıklanan fiyatın, tam bir fiyasko olduğunu kaydetti.

2023 FINDIK ALIM FİYALARI HAYAL KIRIKLIĞI

Fındık fiyatlarının 2005'te 6 dolar, 2010'da 5 dolar, 2014'te 5 dolar, 2015'te 5 dolar, 2016'da 5 dolar karşılığı olarak açıklandığını hatırlatan Uzunalioğlu,'Enflasyonun azdığı, geçen yıla göre çarşıda pazarda fiyatların 3'e katlandığı,paranın satın alma gücünün yok denecek dereceye gerilediği ortamda Giresun kalite fındığımıza verilen 1 kilo karşılığı 84 lira fiyat açıklanması tam bir hayal kırıklığıdır' ifadelerini kullandı.

Uzunalioğlu,'Enflasyonun üreticiyi ezdiği, işçilik, gübre ve maliyet fiyatlarının 3'e katlandığı bir dönemde fındık fiyatının 84 lira olarak açıklanması fındık üreticisi ile dalga geçmektir, fındık üreticisini yok saymaktır' diyerek şunları söyledi:

ÜRETİCİYİ DEĞİL, YABANCI SERMAYEYİ SEVİNDİRDİ

'Üretici kuruluşları da dahil yaptığımız açıklamalarımızda 4 doların kırmızı çizgimiz olduğunu bunun altındaki fiyatın kabul edilemez olduğunu belirtmiştik. Yani yaklaşık 110 liranın altında ki fiyatlar üreticinin emeğinin asla karşılığı değildir. Geçmiş yıllarda 5-6 dolar seviyesinde süregelen fiyatlara göre müjde gibi açıklanan 3 dolar fiyat, üretici için zararına satış demektir. Bu fiyat üreticiyi değil fındık tekellerini ve yabancı sermayeyi sevindirmiş, fındık üreticisinin hakkı bunlara peşkeş çekilmiştir.

ÜRETİCİNİN EMEĞİ VE ALIN TERİ ÇALINMIŞTIR

Fındık üreticisi bu fiyatla mağdur edilmiş maliyetini dahi karşılamayan 84 lira açıklaması ile fındık üreticisinin emeği ve alın teri çalınmıştır. Halka hizmet, Hakka hizmettir diyenler, beşli müteahhitlere kıyak ihaleler verenler halka sadaka gibi fiyat açıklamıştır. Yandaşlarını zenginleştirirken halkı hiç mi hiç düşünmedikleri bir kez daha tescillenmiştir. Bu fiyat üreticiyi değil, Ferrero'yu sevindirir. Bunun adı halkı yoksullaştırmaktır.'

Bu haber 1658 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

VALİLİKTEN SEL VE HEYELAN AÇIKLAMASI

VALİLİKTEN SEL VE HEYELAN AÇIKLAMASI GİRESUN TİME SON DAKİKA HABER- Giresun'da sağanağın yol açtığı hasarın tespiti için çalışma başlatıldı.

GİRESUN’DA YATIRIMLAR MASADA

GİRESUN’DA YATIRIMLAR MASADA GİRESUN TİME GÜNCEL HABER- Giresun'da İl Koordinasyon Kurulu'nun 2024 yılı 3. toplantısı Vali Mehmet Fatih...
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi