GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
ŞENLİKOĞLU’NDAN DEV PROJEYE YAKIN TAKİP

ŞENLİKOĞLU’NDAN DEV PROJEYE YAKIN TAKİP

Tarih 21 Eylül 2022, 22:05 Editör Dursun ONUR

TIME GÜNCEL HABER- Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Atıksu Arıtma Tesisi projesi yapımı kapsamında müşavir firma yetkilileri ile bir araya gelerek projenin son durumu hakkında bilgi aldı.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Atıksu Arıtma Tesisi projesi yapımı kapsamında müşavir firma yetkilileri ile bir araya gelerek projenin son durumu hakkında bilgi aldı.

Bu çerçevede, Batlama şantiye alanında müşavir firma olan WYG International Danışmanlık firmasının yetkilileriyle toplantı yapan Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, projenin hayata geçmesiyle birlikte Giresun'un en önemli sorununun çözüme kavuşacağını söyledi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK

Başkan Şenlikoğlu,'Giresun Atıksu Projesi tamamlandıktan sonra mavi bayraklı plajların yanı sıra su ve kanalizasyon hizmetlerinin daha kaliteli yürütülmesi amacı ile çalışmalarımıza devam edilmektedir' dedi.

Şenlikoğlu, projenin son sistem teknoloji ve bazı özellikleriyle Türkiye'de bir ilk olacağını da anlatarak, tesisin yapıldığı alana yakın konut sahiplerinin endişe etmemesini, çünkü hiçbir şekilde koku, sızma veya gürültü yaşanmayacağını tekrarladı.

PROJEYİ BÜYÜK ORANDA AVRUPA BİRLİĞİ FİNANSE EDİYOR

İPA-2 Programı çerçevesinde 22 milyon Euro bedelli projenin maliyetinin yüzde 77'si Avrupa Birliği, yüzde 9'u Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yüzde 14'ü ise Giresun Belediyesi tarafından finanse ediliyor.

Tesisin çamur havuzunda oluşacak metan gazı ise kurulacak enerji üretim tesisiyle elektrik enerjisine çevrilecek. Bu sayede Atıksu Arıtma Tesisi içerisine kurulacak elektrik üretim tesisiyle, kendi elektriğinin yüzde 75'ini karşılayacak.

Proje kapsamında 32 km uzunluğunda atıksu kolektörü ileri arıtma sistemi uygulanarak çevreye temiz bir tesis kazandırılacak ve atık su Karadeniz açıklarına aktarılacak. Projenin 2,5 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Bu haber 688 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

MÜDÜR KARAKAYALI GÖREVDEN ALINDI

MÜDÜR KARAKAYALI GÖREVDEN ALINDI TIME ÖZEL HABER- Espiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Karakayalı görevden alındı.

AKP SÜRDÜ; GİRESUN HALKI SAHİP ÇIKTI!

AKP SÜRDÜ; GİRESUN HALKI SAHİP ÇIKTI! TIME KAYNAK HABER- AKP'nin hak- hukuk tanımaksızın sudan bahanelerle sürgüne gönderdiği başarılı öğretmene Gire...
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi