GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
UZUNALİOĞLU FINDIĞA KAÇ LİRA İSTEDİ?

UZUNALİOĞLU FINDIĞA KAÇ LİRA İSTEDİ?

Tarih 22 Temmuz 2022, 00:55 Editör Dursun ONUR

TIME GÜNCEL HABER- CHP Giresun İl Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu,fındığa bakın kaç lira taban fiyat istedi.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun İl Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu, fındık taban fiyatının 75 lira olması gerektiğini söyledi.

Başkan Uzunalioğlu yaptığı yazılı açıklamada, fındık taban fiyatının en az kaç lira olması lazım geldiğini geçmiş yıllara dair rakamlara yer vererek ortaya koydu.

Fındığın kilosunun 75 lira olması gerektiğini belirten Uzunalioğlu, bu rakamın altında açıklanacak bir fiyatın kabul edilemez olacağını kaydetti.

75 LİRANIN ALTINDAKİ FİYAT ÜRETİCİ İÇİN ZARAR DEMEKTİR

CHP'li Uzunalioğlu,'2010, 2014, 2015, 2016 yıllarında: 5 dolar; 2005 yılında: 6 dolar fiyatından satılan kabuklu fındığımıza bu yıl istediğimiz kilo fiyatı en az 4 dolardır yani artan maliyetler ve döviz kurunu da göz önüne bulundurduğumuzda 75 TL'dir. 75 TL kırmızı çizgimizdir ve bu rakamın altında açıklanacak bir fiyat bizim için kabul edilemez olacaktır. Fındık, Doğu Karadeniz'in ve ilimizin en önemli geçim kaynağıdır. Maliyetleri hesap ettiğimizde 75 TL'nin altındaki bir fiyat üreticimiz için zarar demektir' dedi.

Uzunalioğlu şöyle konuştu:

'Geçtiğimiz yıllarda 5-6 dolar civarında seyreden fiyatlara göre bir fiyat ayarlaması yapılsa fındığın fiyatının aslında 100 TL olması gerekmektedir. Ama bizler fiyat hususunun tek taraflı olarak değerlendirilemeyeceğini biliyoruz ve arz talep dengesi açısından, üretici-alıcı dengesi de göz önüne alındığında 75 TL'nin taban bir fiyat olduğunu iddia ediyoruz. 75 TL'nin altındaki rakamlar üreticimizi mutsuz edecektir. Bu durumda üreticimiz, yüksek enflasyonist ortamda zaten zorlaşan hayat şartlarında daha da zorlanacaktır. Bahçelerin temizlenmeye, fındık toplama yevmiyelerinin belirlenmeye başladığı ve hasada sadece birkaç gün kaldığı bugünlerde fındık fiyatının TMO tarafından acilen en az 75 TL olarak açıklanmasını talep ediyoruz.’

Bu haber 778 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

KADİR AYDIN SAHADA VİTES YÜKSELTTİ

KADİR AYDIN SAHADA VİTES YÜKSELTTİ TIME POLİTİKA HABER- AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın, saha çalışmalarında vites yükseltti.

GİRESUN’DA HASAN VARSA KADİR YOK!

GİRESUN’DA HASAN VARSA KADİR YOK! TIME ÖZEL KULİS HABER- Giresunlu (Piraziz) hemşehrimiz AKP İstanbul Milletvekili Hasan Turan, memleketinden aday mı...
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi