GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
SKANDAL İDDİALAR MECLİS'E TAŞINDI

SKANDAL İDDİALAR MECLİS'E TAŞINDI

Tarih 08 Temmuz 2022, 20:22 Editör Dursun ONUR

TIME SICAK HABER- Giresun eski milletvekili, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli zor sınavda. Canikli hakkındaki 'akçeli işlere' dair skandal iddialar, Meclis gündemine taşındı.


AKP Giresun eski milletvekili, halihazırda ise partisinin Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili olan Nurettin Canikli hakkındaki 'akçeli işlere' dair skandal iddialar, Meclis gündemine taşındı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Servet Ünsal, Giresunlu (Alucra) hemşehrimiz AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli hakkındaki Boydak Holding, Akın Çorap ve Koza Holding şirketlerindeki yolsuzluk iddialarının Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bünyesinde bir araştırma komisyonu kurularak araştırılmasını istedi.

TR724'ün haberine göre, Nurettin Canikli'nin söz konusu iddialara kişisel olarak cevap verdiği ancak belgeli olarak dile getirilen iddialara verdiği cevapların herhangi bir belge içermediğine dikkati çeken Ünsal, iddiaların gerektiği gibi soruşturulmaması halinde bu durumun bir tür sistem krizine dönüşebileceğini ifade etti.

'CANİKLİ, İDDİALARA BELGESİZ CEVAP VERDİ'

CHP'li Milletvekili Ünsal,'Söz konusu iddiaların gerçekliğini araştırmak ve gereken hukuki süreçlerin en tarafsız ve özgür biçimde işletilmesi hususunda siyasi ve hukuki sorumluluğu olan iktidar kanadının bu iddiaların üzerine gitmediği ve iddiaların gerçekliğini ortaya çıkaracak tedbirler almaktan çekindiği yönünde kamuoyunda bir algı oluştuğunu söylemek gerekir. Nurettin Canikli'nin söz konusu iddialara kişisel olarak cevap verdiği ancak belgeli olarak dile getirilen iddialara verdiği cevapların herhangi bir belge içermediği ve dolayısıyla iddialara verilen cevapların, belgeli biçimde gerçekleştirilen iddiaların kamuoyunda yarattığı yolsuzluk algısını gidermekten uzak olduğu da aşikârdır' dedi.

'ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN'

Söz konusu iddiaların kamuoyunda geniş yankı uyandırdığını belirterek bu iddiaların araştırılması konusunda Meclis'in siyasi sorumluluğunu yerine getirerek bir komisyon kurması gerektiğini kaydeden Ünsal, iddiaların gerektiği gibi soruşturulmaması halinde bu durumun bir tür sistem krizine dönüşebileceğini vurguladı.

'MECLİS, ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMALI'

Ünsal şöyle konuştu:

'Tüm kamuoyunun dikkatini çeken, otantikliğinin kanıtlanabildiği bilgi ve belgelerle oluşturulan iddiaların araştırılmasından kaçınılmasının, sistemin meşruiyetine ciddi anlamda gölge düşüreceği açıktır. Toplum vicdanında böyle bir yara açılmaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi de üzerine düşen görevleri yapmalıdır.

65. Türkiye Hükümeti'nde, önce Başbakan Yardımcısı daha sonra da Millî Savunma Bakanı olarak görev yapan ve hükümette görev yaptığı süreçte Boydak Holding, Akın Çorap ve Koza Holding'e atanan kayyumları ve yöneticileri belirlediği ve bu kişileri, kişisel çıkarlarının temini için yönlendirdiği iddia edilen Nurettin Canikli hakkında son dönemde kamuoyuna yansıyan bilgi ve belgelerin gerçekliği ile bu belgelerle oluşturulan iddiaların doğruluğunun araştırılması adına Anayasa'nın 98. maddesi ve TBMM iç tüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir araştırma komisyonu kurularak gerekli incelemelerin yapılmasını arz ederim.'

Bu haber 1406 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

KADİR AYDIN SAHADA VİTES YÜKSELTTİ

KADİR AYDIN SAHADA VİTES YÜKSELTTİ TIME POLİTİKA HABER- AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın, saha çalışmalarında vites yükseltti.

GİRESUN’DA HASAN VARSA KADİR YOK!

GİRESUN’DA HASAN VARSA KADİR YOK! TIME ÖZEL KULİS HABER- Giresunlu (Piraziz) hemşehrimiz AKP İstanbul Milletvekili Hasan Turan, memleketinden aday mı...
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi