GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KARAN, FINDIK FİYATINI OLUMLU BULDU

KARAN, FINDIK FİYATINI OLUMLU BULDU

Tarih 13 Ağustos 2021, 16:37 Editör Dursun ONUR

TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık alım fiyatını olumlu bulduklarını açıkladı.


FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Üyesi ve Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2021 yılı fındık taban fiyatını olumlu bulduklarını açıkladı.

Başkan Karan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Giresun kalite yağlı fındık için 27 lira, levent kalite için ise 26.5 lira taban fiyatın girdi maliyetleri karşısında beklentileri karşılamasa da olumlu bulduklarını belirtti.

Destekleme ödemeleri ile birlikte bir kilogram fındığın 30 lirayı bulacağına dikkat çeken Karan, üreticilerin üretimden gelen güçlerini iyi kullanmaları halinde, serbest piyasada bu sezon fındık fiyatlarının TMO’nun alım fiyatı seviyesinde seyredeceği, hatta üzerine dahi çıkabileceğini kaydetti.

SIRA TMO’DA…

Karan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fındık fiyatını açıkladığı bir noktada TMO’nun bir an önce alım tarihlerini ve kriterlerini açıklamasını gerektiğinin altını çizdi.

Üretimin en fazla yapıldığı sahil ve orta kol olarak tabir edilen kesimlerde hasadının hızla devem ettiğine ve fındığın harmanda olduğuna vurgu yapan Karan, 'Sayın cumhurbaşkanımız devletin bir kez daha fındık üreticisinin yanında olduğu gösterdi ve taban fiyatını açıkladı. Şimdi sıra, açıklanan taban fiyat üzerinde devlet adına müdahil alım yapacak olan Toprak Mahsulleri Ofisi'nde' dedi.

BİR ÖNCE ALIM TARİHİ VE KRİTERLERİ AÇIKLANMALI

Karan, 'TMO geçen yıl ofise talep olmadığı için oluşan rehaveti üzerinden atarak, bir an önce bölge bölge, il il, ilçe ilçe alım tarih ve kriterlerini kamuoyuyla paylaşmalıdır. Ürününü TMO'ya kaç liradan satacağını bilen üretici, hangi tarihte teslim edebileceğini de bilmelidir. TMO'nun alıma geç başlaması veya ağırdan alması, pusuda bekleyen fındık baronların ekmeğine yağ sürmekten öteye gitmez. Bir kez daha altını çizerek söyleyecek olursak, sayın cumhurbaşkanımız fındık taban fiyatını açıkladığı yerde, TMO alım kampanyasına hazırdır diye düşünüyoruz' ifadelerini kulalndı.

Bu haber 890 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

KARAN, OLMAYACAK DUAYA NİYE AMİN DEDİ

KARAN, OLMAYACAK DUAYA NİYE AMİN DEDİ TIME ÖZEL KULİS YORUM- ANALİZ HABER- Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, gübre fiyatlarının astronomik rak...

GİRESUN'DA FINDIK ÜRETİCİSİ İCRALIK

GİRESUN'DA FINDIK ÜRETİCİSİ İCRALIK TIME AYRINTI-YORUM HABER- Gazetemize konuşan Giresunlu fındık üreticileri banka borçları nedeniyle icra kıskacında ...
GİRESUN'UN CEMAL ABİSİ VE FINDIK GERÇEĞİ- 202101 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi