GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
BELEDİYE-İŞ’TEN BOMBA AÇIKLAMALAR!..

BELEDİYE-İŞ’TEN BOMBA AÇIKLAMALAR!..

Tarih 26 Ocak 2021, 17:20 Editör Dursun ONUR

TIIME GÜNCEL HABER- Belediye-İş Sendikası Giresun Şube Başkanı Halil Yeşiltepe’den zehir zemberek açıklamalar…


Belediye-İş Sendikası Giresun Şube Başkanı Halil Yeşiltepe, belediyeye resmen isyan bayrağını çekti.

Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Belediye-İş) Giresun Şube Başkanı Halil Yeşiltepe, Giresun Belediyesi’ne bağlı Giresun Güvenlik İnşaat Taahhüt Nakliyat Turizm ve Tic. A.Ş. (Giresun A.Ş.) işyerlerinde çalışan üyelerinin baskı ve sürgün tehditleriyle sendikadan istifaya etmeye zorlandığını savundu.

Sendika binasında işçilerle basın toplantısı düzenleyen Yeşiltepe, 31 Mart seçimlerinin ardından Giresun Belediye Başkanı seçilen Aytekin Şenlikoğlu ile defalarca görüşerek kadrolu işçilerin ve Giresun A.Ş. işçilerinin sözleşmesinin uygulanmasını ve geçmişe dönük alacaklarının ödenmesini talep ettiklerini ancak bu zamana kadar sonuç alamadıklarını ifade etti.

Belediye Başkanı Şenlikoğlu'nun seçim öncesi ve sonrası Giresun kamuoyuna ve belediye işçisine verdiği sözleri yerine getirmediğini öne süren Yeşiltepe, üyelerinin de sendikadan istifa ettirilerek, yandaş sendika Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş'e üye olmaya zorlandıklarını iddia etti.

GİRESUN A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ ÖZYILMAZ SEYİRCİ KALDI

BaşkanYeşiltepe, 'Görüşmelerle sonuç alamayan sendikamız, üyelerimizin geçmişe dönük alacakları ve ödenmeyen fazla çalışma ücretlerinin tespiti için yasal girişimlerde bulunmuştur. Sendikamızın yasal hak arama girişimleri bazı bürokratlar tarafından üyelerimizi 'partimizin sendikası' dedikleri yandaş Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş'e baskı ve tehditle zorlamanın fırsatı olarak görülmüştür. Sendikamızın uyarılarına karşı Başkan Şenlikoğlu ve Giresun A.Ş Genel Müdürü Mustafa Özyılmaz yasadışı sendika değiştirme baskılarını yapanlara seyirci kalmıştır' dedi.

ÜYELERİMİZE OK VE MUSAOĞLU BASKI YAPIYOR

Yeşiltepe şunları söyledi:

'Üyelerimizi baskı ve tehditle Hak-İş/Hizmet-İş’e üye olmaya zorlayan, sürecin taşeronluğunu yapan, Giresun Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Temizlik İşleri Müdürü Hamza Ok ile İtfaiye Müdürü Coşkun Musaoğlu’dur.

Sendikal baskı, Türk Ceza Kanunu'nun 118. Maddesine göre, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak bir suçtur. Üyelerimizi tehdit edenlere sesleniyoruz: ‘Benim haberim yok, emir kuluyum’ ikiyüzlülüğünü bir kenara bırakın. Koltuklarının ağırlığını taşımaktan aciz bu taşeronlar er ya da geç yaptıkları hukuksuzluların hesabını yüce Türk yargısı önünde vereceklerdir. Yalan, baskı ve tehditle Giresun işçisinin hakları gasp edilmek, Giresun işçisi marabalaştırılmak isteniyor.

AMAÇLARI BELLİ

Üyelerimizi baskı ve tehditle Hak-İş/Hizmet-İş’e üye olmaya zorlayanların amacı, belediye emekçilerini toplu sözleşmenin getirdiği haklardan ve sendikamızın hukuksal korumasından koparmaktır. Sendikamızdan istifaya zorlanan emekçiler, toplu sözleşmeyle arttırılan bildirim önellerinden, iş güvencesi tazminatlarından ve toplu sözleşmenin getirdiği diğer kazanımlardan mahrum kalacaklardır. Giresun A.Ş. yönetimi toplu sözleşme gereği ödemesi gereken yükümlülüklerden kurtulacaktır.

Hak-İş/Hizmet-İş taşeronları, bu kirli amaçlarını gizlemek için de; istifa eden işçiye de, sendikalı işçiyle aynı hakları vereceğiz yalanına sarılmaktadır. Giresun A.Ş Genel Müdürü Mustafa Özyılmaz’ı bir kez daha uyarıyoruz. Hukuk dışı davrananlar sonuçlarına katlanır. Bu yol hukuk dışı çıkmaz bir yoldur. Verene zimmet çıkar, alan da faiziyle geri öder.

GİRESUN A.Ş.'DE TEK YETKİLİ SENDİKA BELEDİYE-İŞ'TİR

Giresun A.Ş.'de Anayasal Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanan sözleşme gereği 2021’in sonuna kadar örgütlü sendika Belediye-İş’tir. Belediye-İş’in dışında hiçbir sendika toplu sözleşme imzalayamaz, toplu sözleşmeden de sadece Belediye-İş üyeleri ile dayanışma aidatı ödeyen işçiler yararlanır.

Giresun Belediyesi'nde bu hukuksuzluklara seyirci kalanlar da bilsin ki, Giresun'da iş barışını da, iş verimliliğini de bozuyorlar. Bu hakkaniyetsizliği, bu adaletsizliği, ne Giresun halkı, ne de Giresun işçisi hak ediyor. Dürüst olun. İnsanların ekmeğiyle oynamayın, emekçilerin alın terini gasp etmeyin. Bu yapılan hukuksuzlukların er ya da geç hukuki ve siyasi sonuçları olacaktır.’

Bu haber 643 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

FLAŞ!..GİRESUN VAKA SAYISINDA BİRİNCİ

FLAŞ!..GİRESUN VAKA SAYISINDA BİRİNCİ TIME SON DAKİKA HABER- Giresun nüfusa oranla vaka sayısında birincliiğini koruyor.

GİRESUN BAROSU'NDAN VAHŞETE KINAMA

GİRESUN BAROSU'NDAN VAHŞETE KINAMA TIME GÜNCEL HABER- Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir, 1992 yılında Azebaycan’ın Hocalı kasabasında 613 Aze...
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi