GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
ÖZTÜRK HOCA DİNCİLERE DAHA NE DESİN?

ÖZTÜRK HOCA DİNCİLERE DAHA NE DESİN?

Tarih 25 Ocak 2021, 16:40 Editör Dursun ONUR

TIME GÜNCEL HABER- Giresunlu hemşehrimiz İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Öztürk: Duruşunuz yamuksa din düzeltemez.


Türkiye'nin yetişdirdiği en aydın ilâhiyatçılarından birisi olan Giresunlu hemşehrimiz Prof. Dr. Mustafa Öztürk, KARAR TV'nin yeni programı Bi'Karar Ver'de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un konuğu oldu.

Programda dinin işlevi ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yapan Öztürk, gazetemiz TIME'nin  özel haber olarak daha önce gündeme getirdiği Almanya'ya yerleşeceği iddiasını da doğruladı.

Prof. Dr. Mustafa Öztürk şu açıklamaları yaptı:

'Din adına tarih boyunca ne katliamlar, ne cinayetler, ne kötülükler, ne zulümler işlendiğini herkes biliyor. Hz. Peygamberin naaşı daha toprağa defnedilmeden, koltuk kavgası başlamış. Daha sonra Cemel'de sahabe dediğimiz binlerce kişi, birbirini kesmiş. Daha ne söylenebilir ki... Bunların din ile ne alakası var?

İnsanlığın en büyük sınavı, vicdan ile ilgili. Dini, her şeyde kullanmamak lazım. Dini istismardan kurtarmak lazım. Benim başıma gelenler... En çok tepki gösterenler, Kemalistler ya da seküler değildi.

'DURUŞUNUZ YAMUKSA DİN DÜZELTEMEZ'

Dini yanlış anladık, yanlış yorumladık ve yanlış uyguladık. Tedavi de yanlış oldu. Konu bence din değil. F-35 ambargosunu ABD değil, biz uygulasaydık... Bizim din de acayip olur, emin olabilirsiniz. Din, arkadan gelen bir şeydir. Duruşunuz yamuksa din de üzerinizde bozuk duran, yamuk duran bir kostüm gibi olur. Din, yamukluğu birden bire size dokununca düzelten bir şey olmuyor.

‘KURUMSAL OLUNCA, GÜÇ ELE GEÇERSE…’

Muhalifken insan Che Guevara gibi konuşur. Ne zaman ki, kurumsal bir kimliğe, bir gücü eli altında tutmaya ve onu sürekli kılmaya dair bir pozisyonla karşılaşırsa, bu içinde bulunduğunuz pozisyonu koruma, sahip olunanları korumayabilme refleksi, sizi tırnak içinde sağcılaştırır, git giden muhafazakarlaştırır.

'ALMANYA’YA YERLEŞECEĞİM'

Almanya'da lisans derslerine girmeyeceğim, sadece doktora öğrencilere danışmanlık yapacağım. Yurt dışında yaşamaya alışkın bir insan değilim, fakat bu kez kendimi koşullandıracağım. Yapabilirsem, daimi olarak kalacağım.'

EMEKLİLİĞİNİ İSTEYEREK İSTİFA ETMİŞTİ

Öte yandan, anımsanacağı gibi hemşehrimiz Prof. Dr. Mustafa Öztürk, bazı görüşleri nedeniyle ne idüğü belirsiz çok uluslu emperyal devletlerin kontrolunda olduğu tartışma götürmeyen dinci kimi tarikat, cemaat ve kişiler tarafından hedef gösterilmesi akabinde öğretim görevlisi olarak çalıştığı İstanbul Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden emekliliğini isteyerek istifa etmişti.

Bu haber 1008 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

FLAŞ!..GİRESUN VAKA SAYISINDA BİRİNCİ

FLAŞ!..GİRESUN VAKA SAYISINDA BİRİNCİ TIME SON DAKİKA HABER- Giresun nüfusa oranla vaka sayısında birincliiğini koruyor.

GİRESUN BAROSU'NDAN VAHŞETE KINAMA

GİRESUN BAROSU'NDAN VAHŞETE KINAMA TIME GÜNCEL HABER- Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir, 1992 yılında Azebaycan’ın Hocalı kasabasında 613 Aze...
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi