GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KARAN’DAN OLAY SÖZLER

KARAN’DAN OLAY SÖZLER

Tarih 19 Kasım 2020, 20:38 Editör Dursun ONUR

TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ziraat Odası Başkanı ve FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Üyesi Nurittin Karan, fındıkta oluşan tekelci zihniyetin piyasaya müdahale ederek üreticinin sırtından para kazandığını söyledi.


Giresun Ziraat Odası Başkanı ve FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Üyesi Nurittin Karan, fındıkta oluşan tekelci zihniyetin piyasaya müdahale ederek üreticinin sırtından para kazandığını söyledi.

Fındık fiyatında oluşan istikrarsızlığın üreticinin aleyhinde olduğunu belirten Karan, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin piyasada olmasına rağmen son yıllarda fındık piyasasında oluşan tekelci zihniyetin piyasayı kontrol altında tutmaya devam ettiğini açıkladı.

ÜRETİCİNİN SEVİNCİ KURSAĞINDA KALDI

Başkan Karan, 'Bu yıl hasat öncesi açıklanan TMO'nun fındık alım fiyatı ve devamında serbest piyasada yükselişe geçen fındık fiyatına yine tekelci zihniyet müdahale ederek, üreticinin sevincini kursağında bıraktı. Serbest piyasada 27 liraya kadar çıkan Giresun kalite fındığın kilogram fiyatı 23 lira 75 kuruşa kadar düştü. Bu da kilogramda üreticinin cebinden 3 lira 25 kuruş çalmaktır' dedi.

TEKELCİ ZİHNİYET FİYATLARI AŞAĞI ÇEKİYOR

Karan, 'Bir ay öncesine kadar 27 liradan alıcı bulan fındık ne oldu da 3 lira birden geri geldi. Yapılmak istenilen açık ve net olarak her zamanki gibi ülkemizin tarımsal alanda en fazla döviz girdisi sağlayan ürünleri arasında yer alan fındığı üreticimizin elinden ucuza almak ve üreticinin sırtından daha fazla para kazanmaktır. Tekelci zihniyet fiyatları aşağıya çekerek üretici ve kendinden olmayan manavları köşeye sıkıştırmaya çalışıyor Bu oyunu üretici ve manavlar tek başına bozamaz. Artık ülkemizdeki fındık tekelciliğine son verilmelidir. Fındıkta zirve yapan tekele karşı etkin denetim ve kontrol yapılarak, yerli fındık sanayi ve ihracatçılarımız korunmalıdır' şeklinde konuştu.

Bu haber 1073 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

GİRESUN BELEDİYESİ’NE DE KÖTÜ HABER

GİRESUN BELEDİYESİ’NE DE KÖTÜ HABER TIME GÜNCEL HABER- Belediyelerin vergi gelirlerine ilave kesinti.

GİRESUN’DA İŞ DÜNYASINA CAN SUYU...

GİRESUN’DA İŞ DÜNYASINA CAN SUYU... TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) ile Halk Bankası arasında protokol imzalandı.
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi