GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
TIĞLI’DAN GİRESUN İÇİN KOMİSYON TALEBİ

TIĞLI’DAN GİRESUN İÇİN KOMİSYON TALEBİ

Tarih 14 Ekim 2020, 20:30 Editör Dursun ONUR

TIME POLİTİKA HABER- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun’da yaşanan sel felaketinin tüm yönleriyle araştırılması için Meclis’te komisyon kurulmasını istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun'da yaşanan sel felaketinin tüm yönleriyle araştırılması için Meclis’te komisyon kurulmasını istedi.

22 Ağustos 2020 tarihinde Giresun'da yaşanan yağmur sonrası şehrin doğusunda yer alan Harşit Vadisi’nden, Gelevera Vadisi, Yağlıdere ile batısında yer alan Aksu ve Batlama Vadisi’ne kadar yer alan derelerin üzerinde çok büyük sel yaşanmıştı.

Yaşanan afette 11 vatandaşımız yaşamını yitirirken, kayıp olan 4 kişi için ise hâlâ arama çalışmaları devam ediyor. Çöken yollar, yıkılan köprüler ve başta Dereli olmak üzere hasar gören konutlar ve işyerlerinde milyonlarca liralık hasar meydana gelmişti.

HİÇ KİMSE VATANDAŞI SUÇLAMASIN

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Giresun Milletvekili ve Necati Tığlı,'Yaşanan bu sel felaketinin yağan yağmurun miktarıyla hiç bir ilgisi yok. Bu felaket, birden fazla unsurun bir araya gelmesiyle olmuştur. Bu felaketin bir unsuru Hidroelektrik Santralleri (HES)’dir.  Bir unsuru plansız programsız yapılan köprüler ve yollardır. Bir unsuru ise bölgenin coğrafi yapısını ve ekosistemini bozan insan kaynaklı bu yapılaşmalara izin veren ve denetim mekanizmalarını devre dışı bırakan iktidar politikalarıdır. Dolayısıyla hiç kimse yağan yağmuru ve yağmurdan kaçarken iktidarın dolusuna tutulan vatandaşı suçlamasın'dedi.

GİRESUN’DA HES TEHDİTİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği dilekçe ile Meclis'te bir Araştırması Komisyonu kurulmasını ve göz göre göre yaşanan bu sel felaketine neden olan tüm faktörlerin araştırılması gerektiğini ifade eden Tığlı, 'Özellikle son 15 yıllık süreçte, bölgede neredeyse bütün derelerin üzerine sırf yandaşları zengin etmek için enerji alım garantisi ile kurulan HES’lerin yarattığı tahribatlar, maden ocakları için kesilen ağaçlar, dere yataklarına atılan cüruflar, viyadükle geçilmesi gereken yerlerin menfezle geçilmesi, dere yataklarını hapseden istinat duvarlarının yıkılması ve mühendislikten yoksun inşa edilen köprülerin baraj setine dönüşmesi ve bunlara göz yuman iktidar, bu afetin sorumlusudur' diye konuştu.

KANUN TEKLİFLERİMİZ MECLİS RAFLARINDA BEKLİYOR

Milletvekili Tığlı, 'Bu aksaklıkları gören vatandaşlarımız denetimler yapılsın ve önlemler alınsın diye Bakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’na dilekçe üstüne dilekçe vermiş olsalar da başvuruları dikkate alınmamıştır. Bizim meclis çatısı altında ilgili bakanlıklara verdiğimiz soru önergeleri ya cevaplanmamış ya da 'laf ola beri gele' şeklinde cevaplanmıştır. Kanun tekliflerimiz ise hiç dikkate alınmadığı gibi Meclis raflarında toz içinde bekletilmektedir' ifadelerini kullandı.

CHP'li Tığlı, yeni felaketler olmaması ve sorunların bugünden çözülmesi için TBMM Başkanlığı'na verdiği Meclis Araştırması Komisyonu kurulması talebinin kabul edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu haber 595 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

GİRESUN’UN CEMAL ABİSİ ŞAŞIRTTI!

GİRESUN’UN CEMAL ABİSİ ŞAŞIRTTI! TIME SON DAKİKA POLİTİKA HABER- AK Parti Giresun Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cemal Öztürk...

BAKAN KURUM, GİRESUN HALKINI KANDIRDI

BAKAN KURUM, GİRESUN HALKINI KANDIRDI TIME KAYNAK HABER- CHP'li Öztunç: Bakan Kurum, yerel seçimlerden önce Giresun'un Görele ilçesi Çavuşlu Beld...
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi