GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KARAN,TMO'YU TOPA TUTTU

KARAN,TMO'YU TOPA TUTTU

Tarih 22 Temmuz 2020, 19:22 Editör Dursun ONUR

TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ziraat Odası Başkanı ve FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu üyesi Nurittin Karan, Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) asli görevinden uzaklaştığını söyledi.


Giresun Ziraat Odası Başkanı ve FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu üyesi Nurittin Karan, fındıkta Toprak Mahsulleri Ofisi’nin devlet tarafından regülasyon göreviyle görevlendirildiğini hatırlatarak, TMO’nun geçtiğimiz sezon piyasayı dengeleme görevini yerine getiremediğini kaydetti.

Karan, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenen 2020 yılı fındık taban fiyatı öncesi TMO ile ilgili çarpıcı değerlendirmede bulundu.

TAMAMEN YERLİ SANAYİCİYİ BATIRMA OPERASYONU

Piyasada TMO’nun birileri adına fındık manavcılığı yapıyor algısı oluşmaya başladığını ifade eden Karan, TMO yönetimi tarafından sezona kısa bir süre kala kilogramı 24 liradan satışa sunulan 20 bin ton kabuklu fındık satışının tamamen yerli sanayiciyi batırma operasyonuna dönüştüğünü savundu.

TMO ASLİ GÖREVİNDEN UZAKLAŞTI

Karan, TMO’nun fındıkla ilgili asli görevinden uzaklaştığına dikkat çekerek, ‘Sezon öncesi satışı yapılan 20 bin ton kabuklu fındıklar şu anda sanayicinin deposunda duruyor. TMO bu hamlesiyle piyasayı dengeleme görevini yerine getirememiştir. Bu satışın ardından serbest piyasada 26-27 liraya kadar çıkan fındık fiyatı 19 liraya kadar düşmüştür. TMO’nun yeni sezon öncesi piyasaya fındık satmaması gerekirdi' dedi.

TMO'NUN ŞU ANKİ MANTIĞIYLA BU İŞ OLMAZ

Başkan Karan,'TMO ayrıca almış olduğu ürünle ilgili sanki birileri adına fındık manavcılığı yapıyor algısı yaratmaktadır. Fındığı alırken üreticinin sırtından teri geçireceksin, en iyi kriterdeki fındıkları alacaksın daha sonra sezon öncesi elindeki fındığı piyasaya vereceksin, TMO’nun görevi para kazanmak değil, TMO’nun görevi üretici korumak, piyasayı regüle etmektir. TMO'nun şu anki mantığıyla bu iş olmaz' şeklinde konuştu.

Yeni sezon öncesi üreticileri tatmin edecek olan fındık fiyatının bir an evvel açıklanması gerektiğinin altını çizen Karan, açıklanacak olan taban fiyatın tüm sektör tarafından desteklenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu haber 871 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

GİRESUN BELEDİYESİ’NE DE KÖTÜ HABER

GİRESUN BELEDİYESİ’NE DE KÖTÜ HABER TIME GÜNCEL HABER- Belediyelerin vergi gelirlerine ilave kesinti.

GİRESUN’DA İŞ DÜNYASINA CAN SUYU...

GİRESUN’DA İŞ DÜNYASINA CAN SUYU... TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) ile Halk Bankası arasında protokol imzalandı.
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi