GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

FINDIK ÜRETİCİSİNİN AKLA İHTİYACI YOK!

Tarih 19 Mayıs 2020, 18:15 Editör Dursun ONUR

TIME EKONOMİ HABER- FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu üyesi ve Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Gürcü ve Azeri fındığından umduğunu bulamayan ihracatçıların birden Türk fındık üreticisine akıl hocası kesildiğini belirtti.

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu üyesi ve Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, son günlerde ihracatçı kesimi tarafından fındık üretimiyle ilgili yapılan açıklamaları dikkatle takip ettiklerini söyledi.

Gürcü ve Azeri fındığından umduğunu bulamayan ihracatçıların birden Türk fındık üreticisine akıl hocası kesildiğini kaydeden Karan, ‘Geçtiğimiz yıllarda Gürcistan ve Azerbaycan’da Türk fındık üreticisini tehdit edercesine fındık bahçeleri kurarak, Türkiye fındık üretiminde gücünü kaybediyor algısı oluşturmaya yaratanların, sinsince hayata geçirmeye çalıştıkları planların ellerinde patladığını vurguladı.

ÜRETİCİNİN ALIN TERİ ÜZERİNDEN PARA KAZANMA DEVRİ BİTTİ

Başkan Karan, 'Türk fındığının dünya çapında rakipsiz bir ürün olduğunu bilip de, bugüne kadar bilmezden gelip, Türk fındık üreticisini İtalya, ABD, İspanya, Azerbaycan ve Gürcistan fındığı ile tehdit edenler hiç korkmasın Türk fındık üreticisi üretmeye devam ediyor. Türk fındığı dünyaya da yerer, ülkemize de yeter. Üretim ve ihracat artsın üreticimizde, ihracatçımızda, ülkemizde daha çok kazansın ama hep bana hep bana devri bitti. Üreticiden ucuza alıp, dolar kuru üzerinden dünyaya satıp, üreticinin alın teri üzerinden para kazanma devri bitti. Artık üreticide kazanacak, ihracatçıda kazanacak. Piyasada satmaya ürün kalmayınca üretim çağrısı yapanlar, ürün çok olunca başka gazel okumayacak' dedi.

FINDIK ÜRETİCİSİNİN AKLA İHTİYACI YOK

Türk fındık üreticisinin ne kadar çok üretirse, o kadar güçlü olacağının altını çizen Karan, ‘Ülke olarak koronavirüs salgını ile ulusal bir mücadele verdiğimiz bu süreçte, fındık üreticisi daha fazla üretim ve kaliteli bir ürün için dün olduğu gibi bugünde elinden gelen çabayı göstermektedir. Üretimle ilgili fındık üreticisinin akla ihtiyacı yok. Üreticiyi bahçeye çağırmakla üretim artmıyor. Doğrudur, fındık tarımda bahçelerin ve üretici kuşağının yaşlanmasından kaynaklı verim düşmekte ve artan tüketime karşılık rekolte ihtiyaca cevap vermemektedir. Ama verim ve kalite masa başından üreticiye verimi artıralım demekle artmıyor. İlk önce tabana bir ineceksiniz. Üreticinin derdi nedir, üretim neden düşüyor. Üretici neden üretimden uzaklaşıyor. Bunlara bir çözüm arayacaksınız ondan sonra üretim çağrısı yapacaksınız. Siz yine de içinizi rahat tutun, tüm alavera, daleveralara rağmen Türk fındık üreticisi üreterek, ülke ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor' değerlendirmesi yaptı.

Bu haber 1441 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

FİSKOBİRLİK FINDIK ALIMLARINA BAŞLIYOR

FİSKOBİRLİK FINDIK ALIMLARINA BAŞLIYOR TIME EKONOMİ HABER- FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, tüm bölgelerde peşin fındık alımlarına 15 A...

FINDIKTA TMO TEDİRGİNLİĞİ

FINDIKTA TMO TEDİRGİNLİĞİ TIME EKONOMİ HABER- Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) üreticiden ucuza aldığı fındığı bu yıl da kâr güdüsüyle yükse...
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi