GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KURUL'DA FINDIK VE ÇAY KONUŞULDU

KURUL'DA FINDIK VE ÇAY KONUŞULDU

Tarih 06 Mayıs 2020, 16:54 Editör Dursun ONUR

TIME GÜNCEL HABER- Giresun İl Pandemi Kurulu, Vali Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında toplandı.


Giresun İl Pandemi Kurulu, Vali Harun Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında toplandı.

Toplantıda konuşan Vali Sarıfakıoğulları, çay ve fındık üretiminde koronavirüs sürecinin etkilerini en aza indirebilmek için bir araya gelindiğini belirtti.

Sarıfakıoğulları, 'Özellikle çay üretiminde yer alan üreticilerimiz, müstahsillerimiz ağırlıkla İstanbul da ikamet ediyorlar. İstanbul da bildiğimiz gibi pandeminin en yoğun yaşandığı illerden biridir. O nedenle ya gelmemeleri için gerekli önlemler alınacaktır, ya da Sağlık Bakanlığın, Bilim Kurulu toplantıları sonrası alınacak kararlara bağlı olarak sadece bir kişinin temsilen gelmesini arzu ediyoruz’ dedi.

FINDIK İÇİN ÇALIŞMA YAPIYORUZ

Vali Sarıfakıoğulları, 'Burada iş gücündeki eksikliği de kaymakamlıklar ve sivil toplum kuruluşları nezdinde oluşturduğumuz birliklerle çözmeyi düşünüyoruz. Fındık için de aynı çalışmayı yapmamız gerekir. Fındık toplama zamanına kadar bu durumun gündemden düşmesini umuyoruz' şeklinde konuştu.

YAYLALAR İÇİN YOL HARİTASI ÇİZECEĞİZ

Vali Sarıfakıoğulları,‘13-15 Mayıs tarihleri arasında 65 yaş ve üstü ile 20 yaş altı vatandaşlar ile ilgili kısıtlamanın esnetilmesinde sosyal izolasyonun zaafa uğrayacağı gibi bir algı oluşacağına dikkat çekerek "Yaylaların cazibe merkezi haline geleceğini düşünerek biz daha önce piknik amaçlı toplanmalarını men etmiştik. Hatta bu tür yerlerin yollarını kapatmıştık. Onun dışında 20 ila 65 yaş arasındaki kişilerin bağına bahçesine gitmesine üretim zinciri içerisinde olmaları konusunda herhangi bir kısıtlılık yoktu ama 13-15 Mayıs tarihleri arasında esnetilen kısıtlılıktan dolayı bazı vatandaşlarımız yaylalara gidip kalmayı düşünebilirler. Bu noktalarda neler yapabiliriz, algı ve eğitim amaçlı neler yapabiliriz, bununla ilgili çalışmalarımıza başlayarak, bir yol haritası çıkarıp bunları uygulayacağız' değerlendirmesi yaptı.

 ESNAFIMIZ KURALLARA RİAYET ETMELİ

İşyerleri üzerindeki kısıtlamaların da bazı kurallara riayet edilmek suretiyle esnetilmeye başladığını söyleyen Vali Sarıfakıoğulları, 'Esnaf odalarımızla ilgili arkadaşlar alt sektörlerle ayrı ayrı vali yardımcımız başkanlığında bir araya gelerek taleplerini her daim bize ileteceklerdir. Maske dağıtımı ile ilgili süreç devam ediyor. kamu kurum ve kuruluşlarımıza TMO üzerinden maske dağıtımı gerçekleştiriliyor. Pazar yerlerimizde, belediyemiz ve Vefa Sosyal Destek gurubu üzerinden de dağıtımlar devam ediyor' ifadelerini kullandı.

Toplantıda Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ile İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Ahmet Bal da hazır bulundu.

Bu haber 877 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

TESKOMB’DAN GİRESUN’A 10 MİLYON LİRA

TESKOMB’DAN GİRESUN’A 10 MİLYON LİRA TIME EKONOMİ HABER- Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB), selden ...

ÜRETİCİ TMO’YA FINDIK GÖTÜRMÜYOR

ÜRETİCİ TMO’YA FINDIK GÖTÜRMÜYOR TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ziraat Odası Başkanı ve Fiskobirlik Yönetim Kurulu Üyesi Nurittin Karan,üreticinin fın...
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi