GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK'TEN BÜYÜK VEFA!

MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK'TEN BÜYÜK VEFA!

Tarih 25 Nisan 2020, 16:35 Editör Dursun ONUR

TIME EĞİTİM HABER- AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, yine fark yarattı.

Eynesil'de Doğu Karadeniz Bölgesi'nin ilk Hafızlık İmam Hatip Orta Okulu, AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk'ün Millî Eğitim Bakanlığı nezdinde yapmış olduğu girişimler neticesinde geleceğin hafızlarını yetiştirmek üzere eğitim-öğretime başlıyor.

Hafızlık Yatılı İmam Hatip Ortaokulu, 2020-2021 eğitim öğretim yılında hizmete girecek. Bölgenin ilk yatılı hafızlık proje okulunda, örgün eğitimle birlikte hafızlık projesi uygulanacak.

Yeni açılacak imam hatip ortaokulunda ara sınıflara öğrenci kaydedilmesi, personel ve öğretmen ihtiyacı, personel normu, elektronik kayıt, CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri), donatım ile idari iş ve işlemler Valilikçe yürütülecek.

OKULA EYNESİLLİ MUSTAFA EREN HAZRETLERİNİN İSMİ VERİLDİ

2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren eğitim-öğretim faaliyetleri yürütülecek okula, AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk'ün Bakanlık nezdinde yapmış olduğu girişimler neticesinde, Eynesilli Mustafa Eren Hazretlerinin ismi verildi. Bu bağlamda yapılan protokol gereği okul, ‘Hacı Mustafa Eren Hafız İmam Hatip Ortaokulu’ olarak adlandırıldı.

ÖZTÜRK’ÜN BABASI MUSTAFA EREN HAZRETLERİNİN MÜRİDİ

Milletvekili Öztürk’ün babası merhum Osman Öztürk’ün, Mustafa Eren Hazretlerinin müridi olduğu ve Eynesil Yeşil Câmii ve Bulancak Sarayburnu Camii başta olmak üzere, Giresun ve başka şehirlerde birçok dini eserin yapımında kendisini vakfettiği biliniyor.

Ayrıca, Mustafa Eren Hazretlerinin, Milletvekili Öztürk’e küçük yaşlardan itibaren ilgi gösterdiği ve babasına, ‘İleride ülkesi ve şehri için başarılı işlerle meşgul olacağı, güzel hizmetlere vesile olacağı’ hususunu o günlerde müjdelenmiştir.

Bu bilinçle Milletvekili Öztürk, Mustafa Eren Hazretlerine olan sevgi ve hürmetine binaen de, bu okulun adının ‘Hacı Mustafa Eren Hafız İmam Hatip Ortaokulu’ olarak adlandırılmasına vesile oldu.

MUSTAFA EREN HAZRETLERİ KİMDİR?

Eynesilli Mustafa Eren Efendi, 28 Ocak 1926’da, Eynesil’in Ören köyünde , eski adıyla 'Yağabil' yeni adıyla 'Yakuplu' mahallesinde doğmuştur. Babası, Mollahaliloğulları'ndan Molla Mustafa’dır. Sert mizacı ile tanınan Molla Mustafa, Eynesil’de ticaretle meşgul olmuştur.

1955 yılına kadar devam ettirdiği ticaret hayatını oğullarına bırakarak, kendisini tasavvufa ve İslâmi çalışmalara verdiği bilinen bir husustur.

Giresun/Eynesil ilçesine bilinen üç adet eser bırakmıştır. Bunlardan birisi, Eynesil giriş tarafında bulunan Kubbeli Çeşmedir ve yol tarafında hemen camiînin yanında yer almaktadır, hiçbir mimari proje olmadan yaptırtmıştır. Cennette aynen böyle bir şadırvan gördüğünü belirtmiştir.

Ayrıca, Giresun'un giriş ve çıkışına birer tane büyük camii yaptırtmaya başlamıştır. Bu camiilerde Osmanlı mimarisi kullanılmaktadır ve kesme taşlar ile yapılmaktadır.

Giresun giriş ve çıkışlarına, Osmanlı mimârisi ile kesme taşlar kullanarak iki câmi projesi çizmiştir. Bu camilerin adları Eynesil Yeşil Câmii ve Bulancak Sarayburnu Camii'dir.

Bu haber 2787 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim

HÜLYA KOÇYİĞİT BELEDİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

HÜLYA KOÇYİĞİT BELEDİYE’Yİ ZİYARET ETTİ TIME GÜNCEL HABER- Türk sinemasının emektar ismi Hülya Koçyiğit, Giresun Belediyesi'ni ziyaret etti.

BAYRAMINIZI EN KALBİ DİLEKLERİMLE TEBRİK EDERİM

BAYRAMINIZI EN KALBİ DİLEKLERİMLE TEBRİK EDERİM TIME GÜNCEL HABER- AK Parti Giresun Belediye Meclis Üyesi Emrah Altıyaprak'tan bayram mesajı.
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

Sayaç



RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi