GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ali Baba

RABİA’NIN OTOPSİSİNDE EKSİKLİKLER VAR

RABİA’NIN OTOPSİSİNDE EKSİKLİKLER VAR

Tarih 29 Ocak 2020, 22:16 Editör Dursun ONUR

TIME YENİ SICAK GELİŞME HABER- Giresunlu 'Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması Komisyonu'na katılan milletvekillerini bilgilendiren Adli Tıp Uzmanı Profesör Doktor Gürol Cantürk, otopside eksiklikler bulunduğunu söyledi.

Giresunlu 'Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması Komisyonu'na katılan milletvekillerini bilgilendiren Adli Tıp Uzmanı Profesör Doktor Gürol Cantürk, otopside eksiklikler bulunduğunu söyledi

Giresun’da 2018’de yaşamını yitiren (11) Rabia Naz Vatan başta olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nda uzmanlar, milletvekillerine çocuk ölümlerine neden olan ihmaller ve sonrasında yapılması gerekenlere yönelik sunum yaptı.

Komisyonda söz alan Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Selahattin Güven, Rabia Naz'ın ölümünün ardından soruşturma yapılmadığını anlattı.

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in haberine göre komisyonda, Ankara Üniversitesi’nden Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Gürol Cantürk, çocuk ölümleri ve alınması gereken önlemler hakkında sunum yaptı. Cantürk, şüpheli çocuk ölümlerinde defin yapılmadan adli tıp uzmanı tarafından otopsilerin yapılması gerektiğini söyledi.

OTOPSİLERDE EKSİKLİKLER VAR

Adli tıp raporlarında kesin ifadelerden kaçındıklarını ve düşmeye dair kesin bilgiye ulaşmanın zor olduğunu ifade eden Cantürk, ‘Rabia Naz olayını gazetelerden takip ettim. Yapılan otopsilerde bir takım eksiklikler var. Merkezlerde yapılan otopsiler daha nitelikli oluyor’ yanıtını verdi. Cantürk, Rabia Naz incelemelerinde skopi cihazı üzerinden mermi görüntüsü arandığını ancak kemik kırıklarının detaylı incelenmediğine dikkat çekti.

İSTİSNAİ DURUM

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Selahattin Güven ise devlet korumasındaki 21 bin çocuğun bakımından sorumlu olduklarını söyledi ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Rabia Naz’ın ölümü sonrasında her zamanki şüpheli çocuk ölümlerinden farklı bir tutum izlendiğini dile getiren Güven, şunları söyledi:

‘Rabia Naz'ın vefatından bilgili değildik, basına yansıdıktan sonra öğrendik. Bir çocuk vefat ettiyse veya ağır hastalık geçirdiyse biz bunun için mutlaka soruşturma açıyoruz. Ancak Rabia Naz olayı bizim için bunu yapmadığımız bir durum. Rabia Naz kızımıza baktığımızda bu ihbarı dokuzuncu ayda duymuşuz ve sosyal inceleme yapmışız. Arkadaşlarımız bilgi almışlar ve haneyi ziyaret etmişler. Bizden destek istememiş. Ekonomik olarak da destek istememişler. Sosyal hizmet anlamında yapabileceğimiz bir şey olmadığı için ayrılmışız. Babanın gözaltı haberini ihbar olarak kabul edip evdeki diğer çocuk mağdur olmasın diye yine evini ziyaret etmişiz. 'Baba evini sattı' haberlerinden sonra maddi desteğe ihtiyaç var mı diye yine gitmişiz ve olumlu karşılanmamışız.’

KAYITLARIN SİLİNMESİNDE BİLGİ YOK

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Başak Tezel ise yaptığı sunumda, çocuk ölümleri hakkında bilgi verdi. Rabia Naz ile ilgili dosyalarda ambulans ve hastane kayıtlarının silinmiş olduğuna yönelik iddialar hakkında konuşan Tezel, ‘Bilgim yok, bilgi alıp size ileteceğim’ dedi.

Bu haber 882 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

BAŞKAN SIBIǒTAN ERDOĞAN’A ŞEHİT TEPKİSİ

BAŞKAN SIBIǒTAN ERDOĞAN’A ŞEHİT TEPKİSİ TIME GÜNCEL HABER- CHP Bulancak İlçe Başkanı Necmi Sıbıç’tan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa...

GİRESUNLU İSTİHBARATÇI İÇİN YENİ GELİŞME

GİRESUNLU İSTİHBARATÇI İÇİN YENİ GELİŞME TIME KAYNAK HABER- Giresunlu (Eynesil) hemşehrimiz Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat eski Daire Başkanı Sabri Uzun...
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

Sayaç


HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi