GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
ÖNERGENİN SAHİBİ ÖZTÜRK İLK KEZ KONUŞTU

ÖNERGENİN SAHİBİ ÖZTÜRK İLK KEZ KONUŞTU

Tarih 04 Aralık 2019, 20:45 Editör Dursun ONUR

TIME KAYNAK HABER- Zehir saçan termik santrallere filtre takılmasını erteleyerek 2.5 yıl daha çalışma izni veren düzenlemeyi Plan ve Bütçe Komisyonu’na önerge ile getirip kanunlaşmasını sağlayan AK Parti Giresun Cemal Öztürk, sessizliğini bozdu.


AKP’li ve MHP’li vekillerinin evet oyu vermesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın veto ettiği termik santral düzenlemesini Meclis’e sunan AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, ilk kez konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

ÖNERGEYİ BEN VERDİM AMA...

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın veto edip TBMM'ye iade ettiği termik santrallere 2.5 yıl daha çalışma izni veren düzenlemeyi Plan ve Bütçe Komisyonu’na önerge ile getirip kanunlaşmasını sağlayan AK Parti Giresun Cemal Öztürk, ‘Önergeyi ben verdim ama veto konusunda Cumhurbaşkanı'na katılıyorum’ şeklinde konuştu.

‘CUMHURBAŞKANI'NA HABER VERMEDİK’

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda konuşan ve önerge ile getirilen düzenlemeden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın haberdar olmadığını savunan Öztürk, ‘Teklif sahiplerinden biri benim, imzam var. Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak bir daha görüşülmek üzere yasayı TBMM'ye iade etti. Kanun yapma yetkisi Meclis'imizindir’ dedi.

‘DÜZENLENMENİN GERİ ÇEKİLMESİ UYGUN’

Öztürk, ‘Bu konu bir zaruretten doğdu. 7 yıldır bu tedbirler alınmamış. Enerji de bir ihtiyaç. Santrallerin devamında yarar görülüyor, ama çevreye de zarar veriyor. Cumhurbaşkanı'nın gerekçesine iştirak ediyorum. Zorunluluktan dolayı getirmiştik. Cumhurbaşkanından habersiz mi getirdik, biz her şeyi Cumhurbaşkanı'na haberdar edip önerge vermiyoruz. Bu maddenin yeniden düzenlenmesini ya da çekilmesinin uygun olduğunu düşünüyorum’ ifadelerini kullandı.

AK PARTİ VE MHP OYLARIYLA KABUL EDİLMİŞTİ

Hatırlanacağı gibi söz konusu madde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda 21 Kasım 2019 tarihinde AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edilmişti. Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifi içerisinde yer alan 50. madde ile kömürlü termik santrallerin çevre mevzuatına uyum süresinin 31 Aralık 2019'dan 30 Haziran 2022'ye kadar uzatılması öngörülmüştü.

SON DAKİKA... KANUN TEKLİFİNDEN ÇIKARILDI

Öte yandan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer başkanlığında toplanarak termik santrallere filtre takılmasını erteleyen 50. maddede değişiklik yaptı. Toplantıda, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen madde kanun teklifinden çıkarıldı.

Bu haber 1307 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

AKP KONGRESİNDE ORTALIK KARIŞTI!

AKP KONGRESİNDE ORTALIK KARIŞTI! TIME GÜNDEM -GÖZLEM HABER- AK Parti Giresun Merkez İlçe Kongresi’nde arbede çıktı.

CHP’Lİ TIĞLI,‘HES’ ARTIK!’ DEDİ

CHP’Lİ TIĞLI,‘HES’ ARTIK!’ DEDİ TIME KAYNAK HABER- CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, ’40 HES işletme aşamasında. 20’si de projelendirildi. Bu ...
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi