GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
MHP'Lİ BAŞKANDAN CANİKLİ'YE REST!

MHP'Lİ BAŞKANDAN CANİKLİ'YE REST!

Tarih 16 Eylül 2019, 01:31 Editör Dursun ONUR

TIME KAYNAK HABER- Giresun’un Alucra Belediyesi'ne 2017 yılında Albayrak Grubu tarafından hibe edilen sıcak asfalt tesisi, AKP''nin seçimi kaybetmesi üzerine MHP'li belediyeden geri istendi.
Giresun'dan dört dönem milletvekilliği yapan şimdi de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili olarak görev ifa eden hemşehrileri Nurettin Canikli’nin tesisleri hibe eden Albayrak Grubu’nun ortağı olduğunu savunan MHP'li Alucra Belediye Başkanı Suat Aybar, siyasi baskılarla tesislerin ellerinden alınmaya çalışıldığını ileri sürdü.
Başkan Aybar, 'Gerekirse bu tesisleri benzin döker yakarım ama kimseye teslim etmem’ dedi.

Alucra Belediyesi'ne Albayrak Grubu tarafından hibe edilen sıcak asfalt tesisi, AKP''nin seçimi kaybetmesi üzerine MHP'li belediyeden geri istendi.

Giresun'un Alucra Belediyesi'ne 2017 yılında İstanbul merkezli Albayrak Grubu'na ait Yeşil Adamlar Atık Yönetimi A.Ş. tarafından sıcak asfalt tesisi hibe edildi.

Dönemin Belediye Başkanı AKP’li Asım Kaymakçı, meclis kararıyla hibeyi kabul etti. 31 Mart seçimlerinde Belediye Başkanlığını MHP'li Suat Aybar’ın kazanmasının ardından şirket, tesisleri Giresun İl Özel İdaresi’ne verdiklerini açıkladı.

BENZİN DÖKER YAKARIM TESİSİ VERMEM

Valilik tesislerdeki araçları almak için belediyeye resmî yazı ile başvurdu. MHP'li Başkan Aybar, belediyeye hibe olarak verilen tesisleri teslim etmeyeceğini söyleyerek, ‘Belediyeyi kaybettikleri için bunu yapıyorlar. Gerekirse bu tesisleri benzin döker yakarım ama kimseye teslim etmem’ dedi.

Sözcü Gazetesi’nden İsmail Akduman’ın haberine göre, 2017 yılında dönemin Savunma Bakanı olan şimdiki AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli’nin vasıtasıyla Alucra Belediyesi’ne Albayraklar Grubu'na ait Yeşil Adamlar Atık Yönetimi A.Ş tarafından finişer, fabrika plenti, tamburlu silindir, lastik tekerlekli silindir, trafo ve kantardan oluşan sıcak asfalt tesisi hibe edildi. Belediye Meclisinde, 31.07.2017’de yaptıkları oturumda aldıkları kararla hibeyi kabul etti.

TESİS BAŞKANIN AKRABASININ ARSASINA YAPILDI

Sıcak asfalt tesisinin kurulması için 08.09.2017’de belediye meclisi toplandı. Belediye Başkanı AKP’li Asım Kaymakçı’nın katılmadığı oturumda, meclis uygun yer olarak belirlenen Mesudiye Mahallesi'nde bulunan ve Başkan Kaymakçı’nın akrabası olan Cemile Alioğlu ve Arife Kaymakçı’ya arsayı 15 bin TL aylık kirayla 10 yıllığına kiraladı. Arsaya kurulan tesis 2018 yılının başında hizmet vermeye başladı.

MECLİS KARARIYLA TESİS BELEDİYE ZİMMETİNE GEÇİRİLDİ

Sıcak asfalt tesislerini, 31 Mart seçimlerinde Belediye Başkanı seçilen MHP’li Suat Aybar, meclis kararı alarak belediyenin zimmetine geçirdi.

Yine Albayrak Grubu'na ait başka bir şirket olan Sistem Dağıtım A.Ş, ilçede bulunan tesisin kullanım hakkını Alucra Belediyesi’nde olmadığını belirtip, 10.09.2019’da yapılan anlaşmayla Giresun İl Özel İdaresi’ne devir protokolü yaptıklarını bir yazı ile belediyeye bildirdi. Giresun Valiliği ve Giresun İl Özel İdaresi’de devrini aldığı tesisleri 12.09.2019’da Vali Harun Sarıfakıoğulları’nın imzalı yazısı ile belediyeden istedi.

CANİKLİ, ALBAYRAK GRUBU'NUN ORTAĞI İDDİASI

MHP'li Alucra Belediye Başkanı Suat Aybar, Giresun'dan dört dönem milletvekilliği yapan şimdi de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili olarak görev ifa eden hemşehrileri AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli’nin tesisleri hibe eden Albayrak Grubu’nun ortağı olduğunu savunarak, 'Seçimi biz kazanınca birden her şey değişti. Ben tesisleri meclis kararıyla belediyenin zimmetine geçirdim. Bu şirketten faturaları istedim. Ama bize göndermediler. Sonra paravan bir şirket kurup tesisi Özel İdare'ye verdiler. Belediye'nin zimmetinde olan bir tesisi kimseye vermem. Gerekirse benzin döker yakarım' diye konuştu.

'8 MİLYON PARA KAYIP, 4 MİLYON BORÇ VAR'

Tesislerin kurulum masraflarını belediyenin üstlendiğini dile getiren Başkan Aybar, 'Geçen yıl çevre il ve ilçelere 8 milyon liralık asfalt satışı olmuş. Ama kayıtlarda bu para görünmüyor. Para ortada yok. Tesislerin piyasaya 4 milyon lira borcu var. Faturalar belediyeden kesilmiş. Borçlar belediyeye ait görünüyor. Yani bu tesisler düzgün kullanılmadığı için belediyenin bir karı olmamıştır. Sadece mahallelere dökülen asfaltlar var. Borçları ben ödemeye çalışıyorum. Şimdi de tesisleri siyasi baskı ile elimden almaya çalışıyorlar' ifadelerini kullandı.

kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/belediyeyi-kaybedince-hibe-edilen-tesisi-geri-istediler-5335375/

Bu haber 2178 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

AYASOFYA KARARINA GİRESUN’DAN DESTEK

AYASOFYA KARARINA GİRESUN’DAN DESTEK TIME GÜNCEL HABER- AK Parti Giresun İl Başkanlığı öncülüğünde sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Atatürk Meyda...

AYTEKİN BAŞKAN YİNE FARK YARATTI

AYTEKİN BAŞKAN YİNE FARK YARATTI TIME GÜNCEL HABER- TIME GÜNCEL HABER- Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu başkanlığında toplanan Belediye M...
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi