GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
TARİKATLAR GİRESUN’DA OKULLARA GİRİYOR

TARİKATLAR GİRESUN’DA OKULLARA GİRİYOR

Tarih 16 Eylül 2019, 01:31 Editör Dursun ONUR

TIME ÖZEL HABER- Giresun’da da ne idüğü belirsiz dindar demiyoruz dinci tarikat, cemaat, vakıf ve dernekler eğitime doğrudan müdahil olacak.
AK Parti hükümeti 15 Temmuz hain darbe girişiminden hala ders almadı mı?
Muhaldir.
Yanıtca.
Tartışmalıdır.
Amaaaa...
Soruca.
Bu ne iştir.
Garipce.
Bilinmez.
Deeeee...
Özettir.
Alın size resmi belge.
İşte...
Yönetmelik değişikliğine giden Milli Eğitim Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan 12 Eylül 2019 tarih ve 30886 sayılı kararı.

Giresun'da dindar demiyoruz dinci tarikatlar okullara giriyor.

AK Parti, kanlı 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünden hala ders almadı mı?

Eğitimin dinselleştirilmesi için bir düzenleme daha yasallaştı. Eğitimciler, Bakanlığın resmen tarikatlara çalıştığını savundu.

Milli Eğitim Bakanlığı, tarikatların okullara girmesinin önünü açan bir değişikliğe imza attı.

Yapılan yasal değişiklikle tüm ülke genelinde olduğu gibi Giresun’da da ne idüğü belirsiz dinci tarikat, cemaat, vakıf ve dernekler eğitime doğrudan müdahil olarak 'meydan bize kaldı' misali okullarda cirit atacak.

DİNCİLERE GÜN DOĞDU!..

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğiyle vakıf ve dernek olarak faaliyet gösteren özellikle tarikat yapılanmalarının ‘sivil toplum kuruluşu’ adı altında okullara girebilmesi kolaylaştırılıyor.

Yönetmeliğin ilgili maddesine,'kapsamındaki sosyal’ ibaresinden sonra gelmek üzere ‘Etkinlikler ile kamu kurum ve kuruluşları, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından eğitim kurumlarında yapılacak’ ibaresi eklendi.

UZMAN EĞİTİMCİLERDEN BÜYÜK İTİRAZ

Bu madde tartışmaları da beraberinde getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçtiğimiz dönemlerde de ismi bazı skandallara karışan dernek ve vakıflarla protokol imzalayarak çocuklarımızı ne olduğu ve neye hizmet ettiği belirsiz vakıflara emanet etmesi tepkilere neden olmuştu.

Söz konusu tartışmalara rağmen bakanlığın benzeri protokollerin imzalanmasının önün açan söz konusu düzenlemeyi yapması dikkat çekti.

Öyle ki uzman eğitimciler, sosyal etkinlikler adı altında değiştirilen maddeye eklenen ‘uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından eğitim kurumlarında yapılacak’ ibaresinin vakıflaşan ve dernekleşen tarikatların, imzalanacak yeni protokollerle eğitim sistemine doğrudan müdahil olabileceği uyarısı yaptı.

‘SİVİL TOPLUM KURULUŞU’ADI ALTINDA OKULLARA GİRECEKLER

Malumca, yapılan değişiklikle vakıf ve dernek olarak faaliyet gösteren özellikle tarikat yapılanmalarının 'sivil toplum kuruluşu' adı altında okullara girebilmesinin önü açıldı.

Şöylece...

MADDE 1 - '8/6/2017 tarihli ve 30090 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinin 1 inci ve 2 nci maddelerinde yer alan 'kapsamındaki sosyal' ibaresinden sonra gelmek üzere' etkinlikler ile kamu kurum ve kuruluşları, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından eğitim kurumlarında yapılacak sosyal' ibaresi eklenmiştir' denildi.

Bu haber 2391 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim

MİLLİ EĞİTİM BAKANI GİRESUN’A GELİYOR

MİLLİ EĞİTİM BAKANI GİRESUN’A GELİYOR TIME SON DAKİKA HABER- Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Giresun’a geliyor.

GRܒDE GİRESUNLU ‘OUT’ TRABZONLU ‘IN’

GRܒDE GİRESUNLU ‘OUT’ TRABZONLU ‘IN’ TIME ÖZEL HABER- Giresun Üniversitesi (GRÜ) Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can’ın kadrolarını Trabzonlu isimlerle doldurm...
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi