GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
FINDIK FİYATLARI BİLEREK DÜŞÜRÜLÜYOR

FINDIK FİYATLARI BİLEREK DÜŞÜRÜLÜYOR

Tarih 06 Eylül 2019, 19:55 Editör Dursun ONUR

TIME EKONOMİ ÖZEL HABER- Giresunlu fındık üreticileri, fiyatlarının bilerek düşürüldüğünü savundu. Çoğunluğu AKP'li olduğu ileri sürülen fındık baronları keselerini doldurmak için üreticinin alehine fırsat düşkünlüğü mü yapıyor?

Giresun'da fındık üreticileri isyan bayrağını çekti.

Özelde Giresun'da genelde Karadeniz Bölgesi’nde 6 Ağustos'ta başlayan fındık hasadı orta ve yüksek kesimlerde devam ediyor.

Hasattan önce fındık alım fiyatının açıklanması üreticileri memnun ederken, bilhassa Giresun babında fındığın serbest piyasadaki fiyat düşüşü ise üreticileri tedirgin ediyor.

AKP'Lİ BARONLAR FİYATLARI BİLEREK DÜŞÜRÜYOR İDDİASI

Gazetemize konuşarak gidişatın iyi olmadığını söyleyen üreticiler, fındık fiyatlarının bilerek düşürüldüğünün altını kalın harflerle çizdiler.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen üreticiler, ‘Okullar açılıyor. Haliyle borcu harcı olan ve zaruri gereksinimlerini karşılamak zorunda kalan üretici fındık satmak zorunda. Paraya ihtiyacı var vatandaşın. Piyasada da nakit para sıkıntısı var. Bu sebeple fındık ticareti ile uğraşan tüccar kişiler (baronlar- ki çoğunlukla AKP'li) bunu kendilerine fırsat olarak gördüklerinden dolayı fındık fiyatlarını indirebildikleri kadar indirmeye çalışıyorlar. Evet, arz-talep denen bir şey var. Fındık fiyatlarının belirlenmesinde bu da doğrudan etkili ama biz fiyatların bilerek düşürüldüğünü zannediyoruz. Vatandaş hep mağdur ediliyor’diyerek milletvekillerinin tez elden devreye girerek üreticiye sahip çıkmasını istediler.

Malum olduğu üzere, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) levant kalite fındığı 16 lira 50 kuruştan satın alırken, Giresun genelinde serbest piyasada fındık hafta içinde 13,5 -14,5 lira bandına kadar geriledi.

Bu haber 1292 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

FİSKOBİRLİK FINDIK ALIMLARINA BAŞLIYOR

FİSKOBİRLİK FINDIK ALIMLARINA BAŞLIYOR TIME EKONOMİ HABER- FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, tüm bölgelerde peşin fındık alımlarına 15 A...

FINDIKTA TMO TEDİRGİNLİĞİ

FINDIKTA TMO TEDİRGİNLİĞİ TIME EKONOMİ HABER- Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) üreticiden ucuza aldığı fındığı bu yıl da kâr güdüsüyle yükse...
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi