GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
AKP GİRESUN’DA KONGREYE HAZIRLANIYOR

AKP GİRESUN’DA KONGREYE HAZIRLANIYOR

Tarih 27 Temmuz 2019, 21:07 Editör Dursun ONUR

TIME ÇOK ÖZEL DERİN KULİS HABER- Bir kenara not edin. AKP Giresun’da kongreye hazırlanıyor.
Olası erken kongrede görevini atamayla vekaleten yürüten AKP Giresun İl Başkanı Kenan Tatlı’nın başkanlığa aday olup olmayacağı ise şimdiden merak konusu oldu.


Partide değişim yönünde baskıya maruz kaldığı savunulan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olağan kongre sürecini 1 yıl öne çektiği savunuldu.

Bu kapsamda, 5 ay sonra sonbaharda (2020) kongreye gitmesi beklenen AK Parti’nin Giresun’da da kadrolarını yenileyeceği kulislerde konuşulmaya başlandı.

DÜĞMEYE BASILDI

Gazetemize yansıyan özel kulis bilgilerine göre, kabinede ve parti yönetiminde nasıl ve ne zaman bir değişim yapacağı merakla beklenen AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teşkilatlardaki değişim için düğmeye bastı.

Öyle ki buna işaret manasına Erdoğan, il başkanları toplantısında 7. Olağan Büyük Kongre sürecini sonbaharda başlatacaklarını açıkladı. 

Erdoğan, 'Önce delege seçmen listelerini oluşturacak, ardından da belde, ilçe ve il kongreleriyle yola devam edeceğiz. Büyük kongre sürecimizin şimdiden partimize ve ülkemize hayırlı olmasını özellikle diliyorum’ dedi.

KONGRELER BİR YIL ÖNE ÇEKİLİYOR

Erdoğan’ın bu açıklaması, AKP’nin bugüne kadar olağan kongrelerle ilgili yaptığı çalışma ve karar süreçlerinden farklılık taşıyor. Siyasi Partiler Yasası’na göre, partilerin en az 2 yıl, en fazla da 3 yılda bir olağan kongre yapması gerekiyor.

AK Parti, kurulduğu 2001 yılından beri yaptığı 6 olağan kongreyi 3 yılda bir yaptı. 6. Olağan Kongresini 18 Ağustos 2018’de yapan AK Parti’nin, 7. Olağan Kongresi'ni de Ağustos 2021 yılında yapması bekleniyordu.

KONGRE SÜRECİ SONBAHARDA BAŞLIYOR

Yine bugüne kadarki süreçlerde olağan kongre tarihinden 1 yıl önce belde, ilçe ve il kongre süreçleri başlatılıyordu. Erdoğan’ın, sonbaharda süreci başlatacaklarını açıklaması, olağan kongre sürecinin 1 yıl öne çekilmesi anlamına geliyor. Erdoğan, olağan kongre için Ağustos 2021 tarihini beklese de belde, ilçe ve il teşkilatlarını 1 yıl erken yenilemiş olacak.

ATAMA BAŞKAN TATLI, GÖREVE TALİP OLUR MU?

Bu kapsamda, 5 ay sonra sonbaharda (2020) kongreye gitmesi beklenen AK Parti’nin Giresun’da kadrolarını yenileyeceği kulislerde konuşulmaya başlandı.

Haliyle, olası erken kongrede şimdilik görevini atamayla vekaleten yürüten AKP Giresun İl Başkanı Kenan Tatlı’nın başkanlığa taliben aday olup olmayacağı da merak konusu olmaya devam ediyor.

Bu haber 1524 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

CHP’Lİ TIĞLI, ÇKS’Yİ MECLİS’E TAŞIDI

CHP’Lİ TIĞLI, ÇKS’Yİ MECLİS’E TAŞIDI TIME POLİTİKA HABER- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı, pandemi döneminde alan bazlı ...

EN BAŞARILI VEKİLİN ADI: SABRİ ÖZTÜRK

EN BAŞARILI VEKİLİN ADI: SABRİ ÖZTÜRK TIME SICAK HABER- Son 2 yılın en başarılı milletvekilleri seçildi. Karadeniz Bölgesi milletvekilleri arasında AK Pa...
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi