GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
CANİKLİ ADAY OLDU VE İLGİNÇ SENARYOLAR

CANİKLİ ADAY OLDU VE İLGİNÇ SENARYOLAR

Tarih 01 Mayıs 2018, 18:54 Editör Dursun ONUR

TIME ÇOK ÖZEL KULİS YORUM -ANALİZ HABER- AK Parti Giresun Milletvekili ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, milletvekili aday adaylığı için başvurusunu yaptı.
Ne demişsek o misali.
Özgür haber ve yorumun tek adresi TIME, bir daha özel gazetecilik namına ayırımını ortaya koydu.
İstihbari bilgi gereği dün gibi Canikli'nin Giresun'dan tekraren milletvekili aday adayı olacağını okurlarına duyuran gazetemiz yine yanılmayarak/ yanıltmayarak haklı çıktı.
İyi de....
Şimdi soru şu:
Peki, bu ne anlama geliyor?
Buyrun TIME farkıyla okuyun.


AK Parti Giresun Milletvekili ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, milletvekili aday adaylığı için başvurusunu resmen yaptı.

Giresun'dan milletvekili aday adaylığı başvurusu için evraklarını tamamlayarak parti genel merkezine veren Bakan Canikli, partisinin aldığı ilke kararına uydu.

Pekiiii...

Canikli’nin aday adayı olması ne anlama geliyor?

Giresun...?

Biline.

Malumunuz.

Yeni sisteme göre milletvekili olan kabineye giremiyor.

Yani.

21 Mayıs’ta açıklanacak olan kesinleşmiş milletvekili listesinde ismi olanlar, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimleri kazanması halinde hazırlayacağı Bakanlar Kurulu listesinde yer bulamayacak.

Neden mi?

Çünkü Erdoğan, bir kişi için bile olsa, Meclis’teki sandalye sayısının azalmasını istemiyor.

Diyelim vekil oldu, kabineye girmesi için milletvekilliğinden istifa etmesi gerekecek.

Öyle bir durumda yedek milletvekilliği ile ilgili bir düzenleme yapılmadığı için ilgili partinin meclisteki sandalyesi azalmış olacak.

Haliyle...

Canikli- ki aday adayı oldu- dahil bakanların büyük bölümü, adaylık başvurusunda bulunduktan sonra kendileriyle ilgili inisiyatifi Erdoğan’a bırakmış olacak.

Tabiatıyla.

Canikli ya Giresun’da listede yer almayacak ya da ilk sıradan milletvekili olarak seçildikten sonra görevine devam ederek bakanlık beklentisini unutacak.

Veya...

Canikli listede bulunarak Erdoğan’ın talimatıyla milletvekilliğinden istifa ederek kabineye girecek.

Ancak.

Ortada tam bir belirsizlik var. Risk büyük.

Sonuçta, başkanlığın ötesinde Meclis çoğunluğunu da önemseyen ve önceleyen Erdoğan’ın, bir kişi için bile olsa, istifa talebinde bulunmayacağı öne sürülüyor.

Diğer yandan, Erdoğan’ın başkanlık seçimini kazanması halinde olası kabineye milletvekili seçilen bakanlardan bir kaç kişiyi almak için istifa ettirerek inisiyatif kullanacağı da iddia ediliyor.

Güçlü ve derin bilgidir.

Bu muhtemel kişilerden birisinin Canikli olup olmadığı net değil. AK Parti kulislerinden edinilen bilgilere göre, seçimi kazanırsa şayet Erdoğan'ın vekil aday adayı olan hiçbir bakana siyaset ve algı mühendisliği bir yana söylenenin aksine kabine için asla garanti vermediği de yüksek sesle konuşuluyor.


Bu haber 4939 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

İYİ PARTİ GİRESUN’DA KONGREYE GİDİYOR

İYİ PARTİ GİRESUN’DA KONGREYE GİDİYOR TIME SON DAKİKA HABER- İYİ Parti Giresun İl Başkanı Abdülkadir Eroğlu zor sınavda...

EMNİYET MÜDÜRÜNE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

EMNİYET MÜDÜRÜNE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ TIME GÜNCEL HABER- Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve beraberindeki heyetten İl Emniyet Müdürü Recep Gü...
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi