GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ali Baba

İDDİALARI YALANLADI

İDDİALARI YALANLADI

Tarih 24 Şubat 2018, 04:22 Editör Dursun ONUR

TIME GÜNCEL DETAY ÖZEL DUYUM HABER- Giresun Üniversitesi hakkında çeşitli iddialarda bulunan Yeni Akit gazetesi yazarı Nurettin Veren’e üniversiteden yanıt verildi.
Davetimiz üzerine gazetemiz TIME'de de kaynak gösterilerek yayınlanan haber üzerine açıklama yapan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun iddiaların asılsız olduğunu savundu.


Giresun Üniversitesi hakkında çeşitli iddialarda bulunan Yeni Akit gazetesi yazarı Nurettin Veren’e üniversiteden yanıt verildi.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun imzalı yapılan yazılı açıklamada iddiaların asılsız olduğu savunuldu.

Açıklamada, hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Akit gazetesi yazarı Veren’in ileri sürdüğü iddiaların gerçek dışı, herhangi bir dayanağı olmayan, eksik araştırma ve yanlış bilgiler üzerinden kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğu kaydedildi.

TIME YAZDI AMA O GAZETE VE YAZARININ İSMİNİ VERMEDİ

İddiaları ortaya atan gazetenin ve yazarının isminin verilmediği açıklamada Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, ‘Son günlerde bazı medya organlarında, Üniversitemiz hakkında kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet verebilecek asılsız bilgi ve ithamlar içeren yayınlara yer verilmiştir. Giresun Üniversitesi yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere göre idare edilen bir devlet üniversitesidir. Üniversitemizde idari, mali, hukuki ve akademik bütün alanlarda mevzuatın ön gördüğü çerçevede icraat yapılmaktadır. Ödüllendirmeler, cezalandırmalar, soruşturmalar da söz konusu mevzuata göre işlem görmektedir. Disiplin yönetmeliği tüm personele aynı kapsamda uygulandığı gibi, yönetmelik gereği verilen cezalara itirazlar da başvuru üzerine idare mahkemeleri tarafından değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, açılan itiraz davalarının birçoğunda idare lehine kararlar çıkmakta, davacı aleyhine kasıtlı ve haksız işlem olmadığı kararı verilmektedir’ denildi.

HİÇBİR KİŞİ İÇİN KORUMA VE KOLLAMA SÖZKONUSU DEĞİL

‘15 Temmuz 2016 tarihinde milli iradeyi ortadan kaldırmaya yönelik darbe teşebbüsü sonrasında, FETO/PDY terör örgütüne mensubiyet veya bunlarla irtibatı veya iltisakı tespit edilen öğrenci ve personelle ilgili işlemlerle ilgili olarak da, idari süreç tamamen yasal çerçeve içinde yürütülmekte olup hiçbir kişi için himaye, koruma ve kollama söz konusu değildir’ denilen açıklamada ‘Halen inceleme aşamasında bulunan personeller için ise ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde bilgi toplama işlemi titizlikle sürdürülmektedir. Terör örgütleri ile irtibatlı/iltisaklı olduğu kanaatine varılan personelle ilgili gerekli idari işlemler ivedilikle tesis edilmektedir’ ifadeleri kullanıldı.

BİLGİ VE BELGESİ OLAN ADLİ MERCİLERE BAŞVURSUN

Açıklamada şöyle denildi:

‘Şu ana kadar üniversitemiz yöneticileri ve FETÖ/PDY inceleme komisyonu üyeleri hakkında yazılı ve görsel medyada değişik isimler tarafından ortaya atılan bazı asılsız iddialar sebebiyle Savcılık ve YÖK Denetleme Kurulu üyeleri zaman zaman incelemeler yapmış, her defasında iddiaların asılsız olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, Üniversitemiz öğrencileri ve personeli hakkında basın yayın kuruluşları aracılığıyla ortaya atılan iddialara ilişkin bilgi ve belgelere sahip olan kişilerin söz konusu belgeleri derhal Rektörlüğümüze ve ilgili adli/idari mercilere vermesi yasal bir zorunluluktur.

HUKUKİ İŞLEMLER BAŞLATILDI

Söz konusu yayınlar, üniversitemizde gerek akademik/bilimsel anlamda, gerekse de terör örgütleriyle ilişkili olduğu düşünülen kişiler hakkında yürütülen etkin çalışmalarımızı akamete uğratmaya yönelik, gerçek dışı, herhangi bir dayanağı olmayan, eksik araştırma ve yanlış bilgiler üzerinden kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir. Üniversitemizi ve yöneticilerini itham eden bu tür yayınlara karşı gerekli hukuki işlemler Rektörlüğümüz tarafından ivedilikle başlatılmıştır.’

 

 

 

 

 

Bu haber 2906 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

O İDDİA DA YALAN ÇIKTI

O İDDİA DA YALAN ÇIKTI TIME GÜNCEL ÖZEL KAYNAK HABER- Giresun'da şüpheli şekilde yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın baba...

GİRESUN ŞEHİRCİLİKTE GERİ GİTTİ İDDİASI

GİRESUN ŞEHİRCİLİKTE GERİ GİTTİ İDDİASI TIME GÜNCEL HABER- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, Giresun’un şehircili...
HAİNİN ADI YOK VE GAZETECİ MİLLETİ21 Aralık 2015

Sayaç


HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi