GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ali Baba

ŞİMDİ AKSU DÜŞÜNSÜN, YOLUN SONUNA GELDİ

ŞİMDİ AKSU DÜŞÜNSÜN, YOLUN SONUNA GELDİ

Tarih 14 Ocak 2018, 04:54 Editör Dursun ONUR

TIME ANALİZ YORUM HABER - CHP’li Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’ya şimdiden yol göründü. Aksu’nun Giresun’da üçüncü defa seçim kazanması mümkün görünmüyor.
Bakın.
Dikkat isterim.
Gülenyüz (!) şimdilerde somurtuyor.
GÜLEN adam (!)
Ama yakın ama uzak.
Tıbbi terimle.
MİYOP.
Uzağa kör.
Ya da.
HİPERMETROP.
Yakına bulanık.
Hülasa.
GÖZLÜK ALTI resmi küskün.
YORGUN.
Az şekerli.
Veyası.
'İKİ ORTA BİR SADE' gibisine.
'HAYDİ BANA MÜSADE' dercesine.
Suratından düşen bin parça.
Sıkıntı büyük.
KAYGILI.
Galiba.
Evet...
Şöyle...
Kahin değilim, elbette.
Müneccim de.
Papatya falı da bakmıyorum.
Zar da atmıyorum.
Loto da Toto da oynamıyorum.
Bahis üzere.
Ganyan bayilerinde de işim olmaz.
Dahası.
İnternetten altılı ganyan da yapmıyorum.
At yarışı...
Pardon...
Amiyane tabirle.
EŞEK yarışını hiç bilmem.
Jokeyi de atı da tanımam.
Haliyle üstlerine KUMAR oynamam.
Koçlarım benim....
'TÜYO ALMAK' işi bize karanlık.
Çırak aprantiler de bize yabancı.
E ne bilelim.
Havaya konuşalım.
'KUŞLAR' yesin.
Öylesine işte.
Haliyle.
'KİMİN ELİ KİMİN CEBİNDE' değil mi ama?!
Neyse uzatmayalım.
Tahmin misali..
Ya gelirse hesabı.
Cümbür cemaat...
OTEL lobilerinde...
BİRİLERİ GİBİ DERS DE ÇALIŞMIYORUM.
Amma velakin...
KONUMUZDAN AZADE.
Olsun diyerek.
Öngörüdür.
Kuvvetle muhtemeldir ki Aksu, 15 ay daha koltukta oturduktan sonra bayrağı AK Parti adayına teslim edecek.
Ve.
İşte ayrıntılar...


Mart ayına kadar Meclis’e sunularak yasalaşması beklenen ve aralarında Giresun’un da olduğu 51 ilin bütünşehir kapsamına alınmasıyla iki dönemdir Giresun Belediye Başkanı olarak görev yapan CHP’li Kerim Aksu’ya da yol görünüyor.

AKSU, 15 AY SONRA YOK

Tasarının yasalaşmasıyla 15 ay sonra 31 Mart 2019’da yapılması planlanan belediye seçimlerinde Aksu’nun Giresun’da üçüncü defa seçim kazanması mümkün görünmüyor. Hem Giresun Bütünşehir hem de merkez ilçe belediyesini yüksek profilli doğru aday tercihiyle AK Parti'nin kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

İŞTE AYRINTILAR...

Aralarında Giresun’un da olduğu 51 il bütünşehir kapsamına alınacak ve mülki sınırlarına geçecek. O ilin belediye başkanı ilin mülki sınırlarının tamamından sorumlu olacak. Belediye başkanı aynı zamanda meclis başkanı olmayacak.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir süre önce il belediyeleri ile ilçe belediyelerinin verdiği hizmetlerde yaşanan yetki karmaşası nedeniyle, nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan aralarında Giresun’un da olduğu  51 ilin ‘bütünşehir’ sayılmasına yönelik çalışma yapılması talimatını vermişti.

MECLİSE GELİYOR

İçişleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AKP Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın ortak yürüttüğü çalışmanın tamamlandığı ve Erdoğan’a ya yapılacak sunumdan sonra Meclis’e geleceği öğrenildi. Hazırlanan taslakta, yerel yönetimlerin ‘Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne uyumunu’ içerecek bazı yeni adımlar da atılacak.

'BELEDİYE BAŞKANI AYNI ZAMANDA MECLİS BAŞKANI OLMAMALI'

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, AK Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre, belediye başkanı aynı zamanda o ilin belediye meclisinin başkanı olamayacak. Meclis içinden başka biri başkan seçilecek.

AK Parti  kurmayları, düzenlemenin gerekçesini “Türkiye’de artık hükûmetler parlamentodan çıkmayacak. Ama belediyelerde hâlen belediye başkanı belediye meclisinin de başkanı. Bu yapısal bir sorun. Yeni sistemde, meclis başkanı meclis içinden seçilebilir. Belediye başkanı aynı zamanda meclis başkanı olmamalı. Buna karar vereceğiz. Bunu 2004’te de tartışmıştık. O gün yapılamadı. Doğru olan, kendini denetleyen bir yapının başında başkan olmamalı. Yine 2014’te merkez-yerel yetki paylaşımında da yerele yetki verildi. Ancak merkezin sahadan çekilmesi düzenlemesi o dönem Sezer tarafından veto edildi. Bunlar da yapısal sorun. Müzakere ediyoruz. Merkezin yetkileri ile ilgili de bir uyum düzenlemesi yapılabilir” şeklinde açıkladı.

BELEDİYE BAŞKANI İLİN MÜLKİ SINIRINDAN SORUMLU OLACAK

Giresun dahil 51 il bütünşehir kapsamına alınacak ve mülki sınırlarına geçecek. Yani o il belediyesinin sınırları mülki sınırları ile aynı olacak. İlin belediye başkanı mülki sınırın tamamından sorumlu olacak.

AK Parti kaynakları, doğru olanın şehrin tek elden planlanması olduğunu belirterek, “Belediyelerde farklı sorumluluk alanları var. Bu sorumluluk alanlarının çerçevesi tam çizilmeli. Tek elden plan yapılmalı” görüşünü dile getirdi. İl özel idareleri de kapatılacağı için buralardaki tüm kaynaklar il belediyelerine devredilecek.

PERSONEL GİDERİ HİZMETE...

Yeni düzenleme ile sınırlardaki stratejik olan beldeler hariç, 51 ildeki tüm belde belediyeleri ya en yakın ilçe ile birleşecek, ya da kapatılacak.

AK Parti kurmayları, daha önce de yüzde 90’ı belde belediyesi olmak üzere bin 800 civarında belediyenin kapatıldığını hatırlatarak “Bir belde belediyesinde en az 9 personel var. Başkan ve şoförü ile birlikte 11 oluyor. Yıllık gideri bir buçuk milyon lira. Bu parayı oraya hizmet için götürmek daha doğru olur” değerlendirmesini yaptı.

Bütünşehir uygulamasına geçildikten sonra Giresun dahil 51 ildeki binlerce köydeki yapılarda yaşanan ruhsat ve iskân problemi de çözülmüş olacak.

 

Bu haber 1683 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

AKSU KENDİ AYAĞINA (MI?) SIKIYOR!...

AKSU KENDİ AYAĞINA (MI?) SIKIYOR!... TIME ÖZEL YORUM HABER- 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala CHP’li Giresun Belediyesi Mali Hizmetler Müdürl...

AYDIN ORAN VERDİ

AYDIN ORAN VERDİ TIME ÖZEL HABER- AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın, ‘İlçe ve beldelerde mevcut belediye başkanlarının yüzde...
HAİNİN ADI YOK VE GAZETECİ MİLLETİ21 Aralık 2015

Sayaç


HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi