GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ali Baba

AKP’YE PANAMA DARBESİ. KIYAMET YAKIN

AKP’YE PANAMA DARBESİ. KIYAMET YAKIN

Tarih 10 Mayıs 2016, 01:57 Editör Dursun ONUR

TIME- Vay anam vay. Sızıntı ortaya çıktı.

 

Panama belgelerinin, 200 binden fazla hesabın ayrıntılarını içeren ikinci kısmı yayınlandı. Belgeler arasında Türkiye'den 101 şirketin de ortaya saçılan belgeler arasında ismi geçtiği anlaşıldı.

Dünya bilgi çağının en büyük sızıntısı Nisan ayının başında yaşanmıştı. 2.6 terabayt büyüklüğünde 11.5 milyon belge yayınlandı. Kayıtlar ise 214 bin şirket, 128 politikacı, 12 dünya liderinin gizli hesap ve şirketleriyle bağlantılı. Belgelerin 40 yıllık bir arşivi kapsadığı belirtiliyordu.

BU GECE BELGELERİN İKİNCİ KISMI YAYINLANDI

Panama belgeleri bazı zenginlerin offshore hesaplarını kullanarak vergi sorumluluklarından kaçındığını göstermişti. Belgeler Panama merkezli avukatlık şirketi Mossack Fonseca'dan kimliği belirsiz bir kaynak tarafından sızdırılmıştı.

Bu gece ise yayınlanan belgelerin ikinci kısmı açıklandı. 200 binden fazla hesabın ayrıntılarının açıklanan ikinci bölümde aktarıldığı belirtilirken, açıklanan hesaplar arasında Türkiye'den de şirketler yer alıyor.

TÜRKİYE’DEN 101 ŞİRKET

Türkiye'den 101 şirketin yer aldığı hesaplar da ilk kez dünya kamuoyuna açıklanıyor. Panama belgelerinde vergi ödememek adına off shore hesabı açan şirketleri ve o hesapların sahiplerinin isimleri yer alıyor.

Geçen ay açıklanan belgelerde belgelerde, İngiltere Başbakanı David Cameron, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putkin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Arjantin lideri Mauricio Macri, Arjantinli futbol yıldızı Lionel Messi, ünlü aktör Jackie Chan ve İspanyol yönetmen Pedro Almodovar'ın isimleri geçmişti.

AKP’Lİ İŞ ADAMLARININ PANAMA BELGELERİ, BÜTÜN SIRLARI DEŞİFRE OLDU

AKP’ye yakın olarak bilinen işadamlarının bütün sırları deşifre oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'a yakın oduğu savunulan iş adamlarının Panama belgelerindeki ilginç ilişkileri ortaya serildi.

“Vergi cenneti” ülkelerden biri olan Panama’daki hesapların sızdırılmasıyla, Türkiye ‘den onlarca isim de ortaya döküldü. Bunlar arasında AKPye yakın olarak bilinen işadamları Fettah Tamince, Ali Ağaoğlu ve Mehmet Cengiz de var...

Offshore sistemi özetle vergisiz kazanç ve bir yandan da yasal olmayan servet demekti. “Vergi cenneti“ ülkelerdeki offshore şirketleri, parayı ve akışını saklamak için de yoğun şekilde kullanılıyordu. İşte bu “vergi cenneti” ülkelerden biri olan Panama’daki hesapların sızdırılmasıyla, Türkiye ‘den onlarca isim de ortaya döküldü.Bunlar arasında Fettah Tamince, Ali Ağaoğlu ve Mehmet Cengiz de var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir dönem yaz tatillerini geçirdiği Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince'nin ismi sızan belgelerde, Sembol Limited Şirketi ile bağlantılı gözüküyor. 2007 yılında aktif şekilde kullanılan hesap, Grup Rixos Otelleri'yle bağlantılı.

Bağlantılar, Tufan Aytekin Gültekin ismine kadar uzanırken, Rogor Asset Management, Hazara Asset Management ve Althorn International isimli şirketler de Rixos ve Fettah Tamince'nin kullandığı şirketler arasında görülüyor. Panama belgelerinde Tamince'ye ait Rixos'un ve diğer tüm şirketlerin adres kaydı da aynı olması dikkat çekiyor.

Adres, Antalya olarak belirtiliyor.

ALİ AĞAOĞLU İSMİ DE BELGELER ARASINDA

Türkiye'nin sürekli “zengin olmasıyla” övünen inşaatçı iş adamı Ali Ağaoğlu'nun da Panama’da gizli hesapları olduğu ortaya çıktı.

Sızıntıya göre Ağaoğlu, Myebon Limited adıyla var olan şirketle bağlantılı gözüküyor.

Myebon Limited, 2007-2011 yılları arasında aktif olarak kullanılmış. Sızan belgelere göre Ali Ağaoğlu da kaydını Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur diye yapıyor.

İlginç olan ise; Ağaoğlu'yla ilişkisi bulunan Myebon Limited, aynı isimden olan 703 firmanın bağlantıda olduğu Nautilus Trust Company Limited şirketi, 57 firmanın bağlantıda olduğu Nautilus Corporate Services ve 26 firmanın bağlantıda olduğu Nautilus Nominee Services isimli şirketlerle iş yapıyor.

Tüm bu şirketler ise Jersey'e bağlı. Jersey, Batı Avrupa'da, Fransa'nın kuzeyinde yer alan Birleşik Krallığa bağlı Manş Adaları'ndan biri olarak biliniyor.

Gelelim iş adamı Mehmet Cengiz'in sızan belgelerde ne şekilde yer aldığına...

AKP'ye ve Erdoğan'a yakın işadamlarından olan Cengiz, belgelere göre hesabını Türkiye kaynaklı açtırmadı.

Kendini İsviçre merkezli bir iş adamı olarak gösteren Cengiz, Bonito International isimli şirketle bağlantılı. Cenevre bağlantılı şirket, 1999'dan 2006'ya kadar aktif olarak kullanılmış.
kaynak: odatv

 

 

 

Bu haber 1912 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

FINDIK ÜRETİCİSİNİN AKLA İHTİYACI YOK!

FINDIK ÜRETİCİSİNİN AKLA İHTİYACI YOK! TIME EKONOMİ HABER- FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu üyesi ve Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Gürcü ve Azeri...

GİRESUN’DA EN ÇOK HİZMET SEKTÖRÜ ZORDA

GİRESUN’DA EN ÇOK HİZMET SEKTÖRÜ ZORDA TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, pandemi sürecinde en çok hizmet s...
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

Sayaç


HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi