GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KARAN: FINDIK TABAN FİYATINI AÇIKLAYIN!

KARAN: FINDIK TABAN FİYATINI AÇIKLAYIN!

Tarih 09 Temmuz 2024, 20:10 Editör Dursun ONUR

GİRESUN TIME GÜNCEL HABER- Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık taban fiyatının bu ay sonuna kadar açıklanmasını beklediklerini bildirdi.


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık taban fiyatının bu ay sonuna kadar açıklanmasını beklediklerini bildirdi.

Karan yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve Toprak Mahsulleri Ofisi yönetimine seslendi.

Karan,'Üreticinin gözü dalın ucundaki fındıkta, kulağı devlet tarafından açıklanacak olan müdahil alım fiyatında' dedi.

2024 yılı fındık hasat dönemine artık sayılı günlerin kaldığını ve üreticilerin hasat için son hazırlıkları yaptığını belirten Ziraat Odası Başkanı Karan,'Dolaylı yoldan milyonlarca kişiyi ilgilendiren ve ülkemize yıllık 2-2.5 milyar dolar döviz girdisi sağlayan Karadeniz'imizin ‘Yeşil Altın'ı için hasat zamanı geldi çattı. Fındık üreticisi hasat için bahçesine kafasında taban fiyat kaç lira olacak? Emeğimizin karşılığını alabilecek miyiz? sorusu ile girmek isteniyor' ifadelerini kullandı.

'Devlet adına müdahil alım yapacak olan TMO'nun fındık taban fiyatı bu ay sonuna kadar mutlaka açıklanmalı' diyen Karan şunları kaydetti:

'Devletimizden 2024 yılı fındık taban fiyatını bir an önce belirleyerek, açıklamasını bekliyoruz. Açıklanacak olan taban fiyat artan girdi maliyetleri, ekonomik kriz ve üreticinin refah payı göz önünde bulundurularak belirlenmedi. Taban fiyat açıklandıktan sonra ise TMO alım kampanyası ve kriterlerini kamuoyuyla paylaşmalıdır. En önemlisi TMO’nun fındık alımlarında ödeme süresi 20 günü geçememelidir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya çağrımızıdır; fındık taban fiyatını bir an önce açıklayın ki, üretici bahçesine mutlu, mesut girsin. Geç ve üretici hasada başladıktan sonra açıklanacak olan bir taban fiyat üreticinin lehine değil, zararına olacaktır. Çünkü serbest piyasa taban fiyata göre şekillenecek ve o göre oluşacaktır. Serbest piyasada bir ay öncesine kadar 135 liraya kasar işlem gören fındık fiyatı şuanda 115 bandına kadar düşürüldü. Her yeni hasat sezonu öncesi olduğu gibi yine üreticinin ürününü düşük fiyata kapatmak isteyenler işbaşında. Devletimiz tarafından bunlara fırsat verilmemesi adına taban fiyatın bir an önce açıklanmasını bekliyoruz.'

Öte yandan, çotanak sayımına göre 2024 yılı tahmini fındık rekolte tespit çalışmalarının devam ettiğini de hatırlatan Karan, ilk belirlemelere göre Giresun'da rekoltenin bir önceki yılla aynı oranda görüldüğü sözlerine ekledi.

Bu haber 142 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

VALİLİKTEN SEL VE HEYELAN AÇIKLAMASI

VALİLİKTEN SEL VE HEYELAN AÇIKLAMASI GİRESUN TİME SON DAKİKA HABER- Giresun'da sağanağın yol açtığı hasarın tespiti için çalışma başlatıldı.

GİRESUN’DA YATIRIMLAR MASADA

GİRESUN’DA YATIRIMLAR MASADA GİRESUN TİME GÜNCEL HABER- Giresun'da İl Koordinasyon Kurulu'nun 2024 yılı 3. toplantısı Vali Mehmet Fatih...
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi